آدرس پست الکترونيک [email protected]

چهارشنبه، 19 مرداد ماه 1401 = 10-08 2022

برجام؛ خامنه‌ای آب پاکی را روی دست اروپایی‌ها ریخت

دو روز پس از پایان مذاکرات وین برای احیای توافق اتمی برجام که این بار بر سر پیش نویس توافق پیشنهادی اتحادیه اروپا بود، کیهان خامنه ای این متن را «فاجعه بار» و «خسارت بار» خوانده و گفته مذاکرات وین «تاکنون به هیچ نتیجه‌ای» که جمهوری اسلامی می خواسته، نرسیده است.

کیهان حکومتی به طور سنتی بازتاب دهنده مواضع سیاسی نزدیک به دفتر خامنه ای است. نقش این روزنامه در توضیح مواضعی که بعضا به طور رسمی اعلام نمی شود، از زمان به ریاست جمهوری رسیدن رئیسی، دوباره پررنگ شده است.

این در حالیست که متن پیشنهادی از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تهیه شده است. جوزف بورل گفته بود که این متن حاوی رفع تحریم هایی از سوی آمریکا است و توافقی بهتر از این قابل به دست آمدن نیست.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا هم گفته دیگر فرصتی برای مذاکره وجود ندارد و از ایران و آمریکا خواسته هرچه زودتر نظر خود را درباره پیشنهاد مطرح شده از سوی جوزپ بورل اعلام کنند.

به گزارش بی بی سی، در حالی اتحادیه اروپا خواستار پاسخ جمهوری اسلامی در رد یا قبول پیش نویسی است که اتحادیه اروپا تهیه کرده، کیهان خامنه ای نوشته است: «تلاش مشترک طرف خارجی و جریان بد‌سابقه داخلی، نشانه قابل تقدیری از ایستادگی مقتدرانه تیم هسته‌ای دولت سیزدهم در مقابل باج‌خواهی حریف بیرونی است و حاکی از آن که تیم جدید برخلاف تیم قبلی از هوشیاری و توان بالایی برای حفظ منافع ملی و پیشگیری از تحمیل خواسته‌های غیر‌قانونی حریف برخوردار است.»

این روزنامه با حمله به دولت قبلی نوشت: ولی آنچه تعجب‌آور است اصرار برخی از مدعیان اصلاحات و مسئولان دولت قبلی است که عهدشکنی حریف را دیده‌اند، خودداری آمریکا از ارائه تضمین را می‌دانند و از باقی ماندن تحریم‌های اصلی نیز باخبرند ولی در همان حال دولت و تیم هسته‌ ای را به باد انتقاد گرفته‌اند که چرا به توافق تن نمی‌دهد؟! این حرکت جریان یاد شده، غیر از همسویی با دشمن - اگر نگوئیم وطن‌فروشی- چه مفهوم دیگری می‌تواند داشته باشد؟!

بعید است رژیم ایران با احیای برجام موافقت کند

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش دادند با وجود تلاش‌های اتحادیه اروپا برای نهایی شدن مذاکرات وین، بعید است که مقام‌های جمهوری اسلامی با توافق برای احیای برجام موافقت کنند.

یک مقام اسرائیلی به هاآرتص گفت: «مقام‌های جمهوری اسلامی نمی‌خواهند این متن توافق را بپذیرند و برای پذیرش هر چیزی که پیشرفت قابل توجهی نسبت به توافق هسته‌ای اولیه نداشته باشد، مبارزه خواهند کرد.»

نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشت: مقام‌های آمریکایی نسبت به اینکه حکومت ایران بخواهد در ازای لغو برخی تحریم‌ها برنامه هسته‌ای خود را محدود کند، بدبین هستند.

Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید: