آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

آدينه، 16 خرداد ماه 1399 = 05-06 2020

این راه به ترکستان و ورزش ما در معرض خطر است

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال پیرامون بیانیه‌های وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک علیه خودش، صحبت‌های جدیدی را مطرح کرد.

محمد دادکان با بیان اینکه او تهدید شده است، گفت: من فقط از خدا می‌ترسم. مرا از چه می‌ترسانید؟ مگر من این کار‌ها را کردم؟ این صحبت‌ها برای ژانویه ۲۰۲۰ یعنی پنج ماه پیش است. مگر من نامه را نوشتم یا امضا کردم؟ آن‌ها (وزیر ورزش و رئیس کمیته ملی المپیک) در گوشه رینگ هستند و می‌خواهند یک شریک پیدا کنند. گفتند دادکان، تشویش اذهان عمومی می‌کند. ما زمانی که بازیکن بودیم، در زمین حریف بازی می‌کردیم، اما این‌ها یک عمری است در زمین حریف بازی می‌کنند.

دادکان با بیان اینکه مقررات فوتبال با بدمینتون متفاوت است، خاطرنشان کرد: فیفا برای خودش مقرراتی دارد. کارشناسان می‌دانند من فوتبال را تعلیق نکردم و آن‌ها (مدیران وقت سازمان تربیت‌بدنی) کردند. الان که فوتبال را می‌خواهند تعلیق کنند می‌گویم کاری کنید. کشتی، فوتبال و جودوی ما روی مرز هستند و جلوی تعلیق ین رشته‌ها را بگیرید. می‌توانید مطابق نامه‌ای که در سایت IOC موجود است، واقعیات را بگویید. من واقعیات را می‌گویم. رئیس جمهور ببیند این حرف‌ها دروغ است یا خیر.

او با بیان اینکه پول در مطبوعات خرج می‌شود تا کسی حرف نزند، گفت: من می‌گویم مدیون مردم هستم، نه کسی دیگر. این راه به ترکستان بوده و ورزش کشور ما در معرض خطر است. آن وقت مجبور هستید آوانس بدهید. بگویند دادکان تشویق اذهان عمومی کرده است. شما قبل از انقلاب نمی‌دانستی انقلاب و دین چیست و الک دولک بازی می‌کردید، اما من در آن زمان به زندان رفتم. با آن شمایل حرفم را زدم و صدمه‌اش را هم دیدم. اگر راست می‌گویید و شفاف هستید، در تلویزیون بگویید چه کسی هستید و چگونه رشد کردید تا من هم بگویم.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در این باره که بهتر است با مدیرانی که آن‌ها را مورد انتقاد قرار می‌دهد، مناظره کند، بیان کرد: آن‌ها خودشان هم خودشان را قبول ندارند و از اتاق‌های خود خارج نمی‌شوند. می‌گویند از ورزش دور هستی و نمی‌دانی چه اتفاقی در ورزش می‌افتد. شما چه چیزی از ورزش می‌دانید؟ بیایید با هم در پخش زنده صحبت کنید و بگویید شما کجا بودید و من چه کسی بودم.


تصمیم خطرناک مجلس خامنه‌ای برای ورزش ایران

به نوشته روزنامه شهروند، دو فوریت طرح ٣٣ نماینده مجلس شورای اسلامی برای مقابله با اقدامات اسرائیل علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی که روز گذشته به تصویب رسید، حواشی زیادی به وجود آورده؛ یکی از مهم‌ترین ماده‌های این طرح تأکید بر رویارو نشدن نمایندگان ورزش ایران با ملی‌پوشان اسرائیلی است که این مسأله واکنش کارشناسان خبره ورزش را در پی داشته است.

مصطفی هاشمی طبا، رئیس سابق سازمان تربیت بدنی یکی از افرادی است که به طرح مذکور واکنش نشان می‌دهد. هاشمی‌طبا درباره ماده ١١ طرح مصوب‌شده در مجلس می‌گوید: «این اقدام از سوی جمعی از نمایندگان مجلس قطعا تبعات سنگینی برای ورزش ایران به همراه خواهد داشت. ما تا به حال هیچ قانونی برای رویارو نشدن ورزشکاران ایرانی با نمایندگان اسرائیل نداشته‌ایم و طرح مصوب‌شده، می‌تواند از دید مدیران ارشد کمیته بین‌المللی المپیک به یک قانون تشبیه شود و عوارض شدیدی برای ورزش کشور به همراه داشته باشد.»

هاشمی طبا صحبت‌های خود را در این‌باره این‌طور ادامه می‌دهد: «بی‌تردید ماده ١١ طرحی را که دیروز برخی نمایندگان تصویب کردند کمیته بین‌المللی المپیک به یک قانون برای ورزش کشور تعمیم می‌دهد. به عبارت بهتر، اگر تاکنون ورزشکاران ما با نمایندگان اسرائیل روبه‌رو نمی‌شدند، تصمیم شخصی آن‌ها قلمداد می‌شد، اما وقتی چنین طرحی در مجلس تصویب می‌شود، طبیعی است که ارگان‌های بین‌المللی آن را تبعیض‌آمیز و خلاف منشور المپیک بدانند. پس طبیعی است ابزار سوءاستفاده دارند و می‌توانند مشکلات بعدی ایجاد کنند.»

از رئیس سابق سازمان تربیت‌بدنی پرسیدیم عواقب چنین طرحی برای ورزش ایران چه خواهد بود که او پاسخ داد: «تعلیق»!

هاشمی طبا گفت: «کمیته بین‌المللی المپیک در این مسائل با هیچ کشوری شوخی ندارد. آن‌ها اگر از این طرح باخبر شوند، قطعا رأی به تعلیق کل ورزش ایران می‌دهند.»

در بخشی از ماده ١١ طرح نمایندگان درباره اقدامات اسرائیل آمده که روسای فدراسیون‌ها باید جلوی وارد شدن خسارت به رشته‌های ورزشی را بگیرند. هاشمی طبا در این‌باره می‌گوید: «روسای فدراسیون‌ها چه کاری می‌توانند انجام بدهند؟ یک نفر سنگی به چاه انداخته و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را بردارد.»


ورزشکارانی که به پرچم حکومت ملاها پشت کردند

مهاجرت و پناهندگی ورزشکاران ایرانی اخیرا اوج گرفته است، اتفاقی که البته تازه نیست اما در ماه‌های اخیر در میان قهرمانان و ورزشکاران رشته‌های مختلف شتابی تازه به خود گرفته است.

به گزارش یورونیوز، وقتی سعید مولایی در سپتامبر سال ۲۰۱۹ در اقدامی ناگهانی اعلام کرد دیگر حاضر نیست به ایران بازگردد و می‌خواهد در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ زیر پرچم سازمان جهانی المپیک به میدان برود، شوکی جدی به ورزش ایران وارد شد. هرچند مولایی در ادامه مغولستان را برگزید و در نخستین مسابقه با کشور جدیدش به توفیق دست نیافت و در همان مسابقه نخست شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت، اما پس از او این موج پناهندگی ورزشکاران ایرانی، شدت بیشتری پیدا کرد. شوک بعدی خیلی زود از راه رسید. جایی که کیمیا علیزاده نخستین و تنها زن مدال آور ایران در تاریخ بازی‌های المپیک اعلام کرد دیگر نمی‌خواهد برای تیم ملی ایران در رقابت‌های تکواندو مبارزه کند و در المپیک ۲۰۲۰ توکیو با هوگوی کشور آلمان روی تاتامی خواهد رفت اما مولایی و علیزاده تنها ورزشکارانی نیستند که در ماه‌های اخیر تصمیم به ترک ایران و پناهندگی گرفته‌اند. در رشته‌های ورزشی دیگری حتی مانند شطرنج هم بودند افرادی که قید مسابقه دادن با پرچم ایران را به عطایش بخشیدند.

شطرنج
علیرضا فیروزرجا نوجوان ۱۶ ساله بابلی، در دسامبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که دیگر با پرچم ایران در مسابقات جهانی شطرنج حضور پیدا نخواهد کرد. این تصمیم فیروزرجا اتفاق تلخی برای جامعه شطرنج ایران به شمار می‌رفت چرا که فیروزرجا به عنوان یکی از استعدادهای آینده، امیدهای زیادی برای کسب موفقیت در این رشته ورزشی دارد. فیروزرجا بعد از خروج از ایران اعلام کرد که می‌خواهد با پرچم فرانسه در مسابقات جهانی شرکت کند. سارا خادم‌الشریعه دیگر شطرنج باز موفق ایرانی بعد از اعلام فیروزرجا از این تصمیم حمایت کرد و چندی بعد خودش هم در یک پست اینستاگرامی از حضور در تیم ملی شطرنج ایران انصراف داد.

اما به جز این دو میترا حجازی پور و آتوسا پورکاشیان دو دختر دیگر شطرنج باز ایران بودند که در ماه‌های اخیر از تیم ملی شطرنج ایران کنار رفتند و تصمیم گرفتند با پرچم کشوری دیگر در مسابقات جهانی حضور یابند. میترا حجازی‌پور در رقابت‌های شطرنج سریع و برق‌آسای قهرمانی جهان بدون حجاب بازی کرد و بعد از این اتفاق هم از تیم ملی اخراج شد. البته رئیس فدراسیون شطرنج پس از حضور بی‌حجاب حجازی‌پور در این مسابقات اعلام کرد او یک‌سالی است که در هیچ مسابقه‌ای برای ایران بازی نمی‌کند و خیلی وقت است که دیگر به عنوان شطرنج‌باز ایران محسوب نمی‌شود. پس از این اتفاقات نوبت به شهره بیات رسید؛ داور بین‌المللی شطرنج که او هم در مسابقات قهرمانی جهان بدون حجاب ظاهر شد و در ادامه پدر او اعلام کرد دخترش دیگر برای ایران داوری نخواهد کرد.

جودو
به جز سعید مولایی، محمد منصوری مربی جودو هم دیگر شخصیت ورزشی بود که تصمیم به مهاجرت گرفت. منصوری که سرمربی‌گری تیم ملی جودو ایران را بر عهده داشت، یک هفته پس از اعلام تصمیم جدایی مولایی از ایران، راهی آلمان شد و اعلام کرد دیگر سرمربی‌گری تیم ملی جودوی ایران را بر عهده نخواهد داشت. از سوی دیگر مولایی که در ادامه مغولستان را به عنوان کشور جدید خود برگزید در ماه دسامبر و در رقابت‌های مسترز چین حضور یافت که در همان نخستین مبارزه خود در مقابل حریف ایتالیایی شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت. وحید سرلک یکی دیگر از جودوکاران ایران بود که در سال ۲۰۱۱ به کشور آلمان پناهنده شد. او هم البته نتوانست توفیق چندانی در مسابقات بین‌المللی کسب کند و بدون اینکه به دست‌آورد خاصی برسد از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. احسان رجبی و محمد رشنونژاد دیگر جودوکارانی بودند که در سالهای اخیر از تیم ملی ایران جدا شدند و راهی آمریکا و هلند شدند. رشنونژاد که در زمان حضور تیم ملی ایران در مسابقات جهانی هلند در سال ۲۰۱۷ راهی این کشور شده بود، همانجا از اردوی تیم جدا شد و اعلام پناهندگی کرد. رشنو در مسابقات اوپن سال ۲۰۱۸ بلژیک با پرچم هلند به مدال برنز دست یافت.

تکواندو
کیمیا علیزاده یکی دیگر از ورزشکارانی است که تصمیم گرفت دیگر با پرچم ایران در مسابقات جهانی و المپیک شرکت نکند. اما پیش از او تکواندوکاران و مربیان دیگری هم بودند که تصمیم مشابهی گرفته‌اند.
میلاد بیگی احتمالا مهم‌ترین تکواندوکاری است که بعد از کنار گذاشته شدن از تیم ملی ایران، به مربی سابق خود در تیم ملی (رضا مهماندوست) پیوست و با پرچم جمهوری آذربایجان در مسابقات تکواندو به روی تاتامی رفت. بیگی که مدال‌های بسیاری برای کشور جدیدش به ارمغان آورد، در المپیک ۲۰۱۶ ریو، در مقابل مهدی خدابخشی نماینده ایران قرار گرفت و توانست با شکست او به مرحله بعد صعود کند. بیگی در نهایت موفق شد در المپیک ریو با پرچم آذربایجان به مدال برنز دست یابد.

رضا مهماندوست سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو هم بعد از آنچه اختلافات مالی با فدراسیون تکواندوی ایران خوانده شد در سال ۲۰۱۳ سرمربی‌گری تیم ملی تایوان را برعهده گرفت و بعد از ۲ سال، راهی آذربایجان شد و آنجا توانست با موفقیت‌های بسیار به عنوان بهترین سرمربی جهان در رشته تکواندو در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۹ دست یابد. هرچند این فهرست بلند بالا به همین‌جا ختم نمی‌شود و می‌توان از کسانی چون راحله آسمانی و سینا بهرامی هم که تصمیم گرفتند دیگر با هوگوی ایران راهی مسابقات جهانی نشوند، اشاره کرد، اما جدیدترین مورد ورزشکاران پناهنده در رشته تکواندو به فرزاد ذولقدری تکواندوکار جوان ایرانی مربوط می‌شود. او که فرزند محمدحسن ذولقدر، سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو و یکی از مدیران کنونی فدراسیون تکواندوی ایران است، در ژانویه ۲۰۲۰ اعلام کرد که از این به بعد با پرچم بلغارستان در مسابقات جهانی حاضر خواهد شد. ذوالقدری، کاپیتان پیشین تیم نوجوانان تکواندو ایران بود و در کارنامه خود مدال برنز قهرمانی آسیا، نقره دانشجویان جهان و مدال نقره جام جهانی مکزیک در سال ۲۰۱۵ را دارد.

دیگر رشته‌ها
ایمان جمالی در رشته هندبال چهار سال قبل و در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت پاسپورت مجارستانی بگیرد و به جای بازی در تیم ملی هندبال ایران، برای مجارها بازی کند. رشته‌های دیگر مانند کشتی، شمشیربازی و قایق‌رانی هم در زمینه صادر کردن ورزشکاران مهاجر موفق عمل کرده‌اند. صباح شریعتی در کشتی فرهنگی و سامان طهماسبی در کشتی آزاد به آذربایجان، مینا علیزاده و آرزو معتمدی در قایقرانی به آلمان و آمریکا و محمدحسین ابراهیمی در رشته شمشیربازی به کشور هلند از جمله دیگر مواردی بودند که در سالهای اخیر تصمیم گرفتند ایران را رها کنند و با پرچم کشور دیگری در مسابقات جهانی و المپیک به میدان بروند.شهنام August 31, 2019 07:41 PM

"باید به بازی" غلط است " باید ببازی " صحیح است فقر نوشتاری را گسترش ندهیم با سپاس

گزارش یا اعتراض به این نظر


کاریکامراناتور September 1, 2019 07:44 AM

من شرم دارم که کسانی را که هنوز در فرهنگ و دنیای 1400 سال قبل به سر می برند را انسان بنامم

گزارش یا اعتراض به این نظر


ali September 1, 2019 10:57 AM

حکومتی که باعث شده جوانان کشورم نا امید و مایوس از زندگی شوند لعنت بر جمهوری اسلامی

گزارش یا اعتراض به این نظر


بازی دوستانه !!! September 2, 2019 04:18 AM

هرمان سعید مولایی، برای نشان دادن «حُسن انسانیت و ایرانیت» خود و «دهان کجی» به رژیم ملاهای اشغالگر حاکم هم که شده بایستی یک «بازی دوستانه» با همان ورزشکار اسرائیلی در اسرائیل انجام بده و نمایش آن را جهانی کنه!
هموطنان ایرانی ساکن اسرائیل بایستی در انجام این امر مهم و اساسی بایستی شرکت داشته باشند و از دولت اسرائیل و شخص نتانیاهو بخواهند این امر را عملی کند
باشد که این مسابقهٔ دوستانه بین دو ملت، بنای این منطق استبداد و خونین ۱۴۰۰ سالهٔ جهالت مذهبی را به لرزه درآورد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آفتاب تابان September 2, 2019 04:37 AM

تمام بلاهاو مصبت های مردم ایران از هرقشر قوم قبیله طائفه از دست این دین طاعون وار بدست یه مشت اجنبی وطنفروش تحمیل میشه سازش بااین زالو وانگلی که کم کم در ما راه یافته را باید زیر پا له کرد تا من تو ما آزادشویم تااین افکار حسن حسین ممل جهنمی بهشتی وووکنار نگذاریم نه تنها روزگار ما زنده ها جز آشوب جنگ کشتار بلکه آیندگان ما نیز روی این جاده جهنمی خواهد بود پس حرکت ملی درپاک کردن این افکار از خود وفرزندان باشه
دورد بسیار به این مرد ورزش دوست که حرمت ایران و هم عزت ورزش کشورمان را حفظ کرده ومرگ زود رس بر حاکمان غاصب میهن زنده باد ایران پارسی

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو September 2, 2019 09:56 PM

واقعا" چقدر و تاچه به نهایتی تنفرباراست که بیش ازهشتاد میلیون مردم ایران باید برطیق خواسته وی عمل کنند - بله ایشان دستوردادند که خانواده مقتول میترااستاد قاتل دختراشان که نجفی باشد ببخشند ایشان دستوردادند که ورزشکاران ایرانی نباید با ورزش کاران اسرائیلی هم صحنه شوند بله علی خامنه ای ازنبود موجودیت مخالفت وارانه وتهاجمی مردم ایران برعلیه اش چنان قدرتی به وی تفهیم شده است که انکارخدای ایران است و مردمان ایران را وی آفریده است لازم است فدراسیون جهانی ورزش کلیه امورورزشی ایران تحت تحریم قراردهد زیراکه فدراسیون ورزشی ایران یک وابسته حکومتی و مجری امررهبراست و طبق دستورات خدا علی خامنه ای رفتارمی کند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی September 4, 2019 03:24 PM

مجید زارعیان سرمربی تیم اعزامی جودو دروغ میگوید سرمربی هرتیم ورزشی را باید در زمره فرمانبران حکومت اسلامی دانست آنها همه جوره از سفره انقلاب ویرانگر متمتع شده اند ومیشوند وباید مطیع فرامین مسئولان جمهوری اسلامی باشند تجربیات دوران رسول خادم ومربیان تیم ملی کشتی را هرگز نباید از یاد ببریم

گزارش یا اعتراض به این نظر


شورشگران September 9, 2019 11:16 AM

من فکر میکنم اساساً در شرایط فعلی، هر ورزشکار شرافتمند و مردم دوستی باید از انجام مسابقه زیر پرچم خرچنگ نشان حکومت آخوندی خودداری کند، بخصوص فوتبالیستها که کلاً باید از حضور در استادیومهای مسابقات داخل کشور، بدون حضور زنان، خودداری کرده و آن را بایکوت کنند!و البته تماشاچیان مرد هم همینطور! ما مردم ایران باید سرنوشت خودمان را خودمان بدست بگیریم و نه اینکه بیهوده منتظر این آئین نامه و آن قانون وووو این حاکمیت ضدبشر منتظر بمانیم،

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 23, 2019 05:45 PM

ازقدیم وندیم می گفتند هرچی میمون زشت تراست بازی اش که همان خودنمائی باشد بیشتراست درحقیقت محض تاریکی افکارپلید و شیطانی اسلامی هرانچه برمردم ایران روا کرده است نتوانسته است بر روشنی افکاروپیشرفت و آزادی سرائیلی ها غلبه کند ولاعلاجانه عقده اش با ضمیمه آبروریزی بین المللی برای ایران با پذیرش محرومیت های ورزشی این چنین بروز میدهد درکتوب مخترعان وکاشفان و محققان جهانی یهودیان حداکثرآماررا به خودشان اختصاص داده اند علوم اتمی علوم موشکی وهواپیما سازی علوم فضائی ومحاسباتی آن علوم ریاضیات و فیزیک علوم کشاورزی و گیاهان علوم کامپیتوتری ازجماعت مسلمان هاچ وواج مانده مفت خورو قلدرو چپاولگرو جنایتگر علوم دستگیری ها و شکنجه ها و اعدام ها و ترورکردن وعلوم تولید فقرو فقیرو معتاد وخانه بدوش وتجاوزو شهوت رانی می باشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ساسان December 24, 2019 01:41 PM

درود بر این نوجوان باشرف و با غیرت ایرانی که دست رد به سینه جمهوری جنایتکار اسلامی زد
مردم ایران هنرمندان و ورزشکاران مردمی را فراموش نمی کنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام January 9, 2020 03:17 AM

مدال آوری زیر پرچم خرچنگ نشان اشغالگران اسلامی چیزی به جز ننگ و عار نیست اگر جوانی به همین دلیل زیر پرچم یک کشور آزاد افتخار آفرینی کند همگی ما ایرانیان به او میبالیم درود بر شرف این دخت ایران زمین که ترجیح داد برای این پرچم خون آلود و ننگین مدال آوری نکند و به سرزمین دیگری برود تا روزی که ایران از شر این اشغالگران آسوده شود

گزارش یا اعتراض به این نظر


آریا January 19, 2020 04:45 AM

درود بر قهرمانان ایران که در حقیقت به اسلام و قوانین آن ( نه ) گفتند به امید روزی که تمامی ملت ایران به ماهییت اصلی اسلام و پیامبر داعشی آن پی ببرند آن روز روز آزادی ملت ایران خواهد بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام May 13, 2020 05:17 PM

یک فرار به جلوی دیگر از طرف رژیم آخوندی چون تا چند هفته ی آینده کل ورزش ایران تحریم بین المللی خواهد شد

گزارش یا اعتراض به این نظر


منسور May 14, 2020 02:34 PM

ای بازی از طرف مجلس برای خرد کردن شورای نگهبان طراحی شده اگر شورا تصمیم به رد آن بدهد به این معنی است که اسراییل را به رسمیت شناخته و اگر به نفع آن رای دهد یعنی ورزش ایران را از صحنه جهانی حذف و از درامد های این ورزش و نشات و حرکت امید را در جامعه از بین برده چوب دو سر

گزارش یا اعتراض به این نظر


akhtar May 18, 2020 11:04 AM

چه ترکیب بی مسماعی؛ "ورزش ایـــــران"! زیرپرچم خرچنگ نشان ملایان، و ابزار بَزَک جانوران و خونخواران!

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام June 5, 2020 06:29 PM

میگویند در ترکستان ضرب المثل جدیدی مد شده که میگوید این ره که تو میروی به جمهوری اسلامی ایران است

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  49829 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.