آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

سه شنبه، 15 مرداد ماه 1398 = 06-08 2019

ایران؛ سبد معاش از مرز ۷ میلیون تومان گذشت!

یک روزنامه اقتصادی در تهران فاش می سازد که نرخ تورم مایحتاج عمومی در ایران ممکن است به زودی، از مرز هفتاد درصد نیز بالاتر رود.

روزنامه ابرار اقتصادی نوشت که آخرین بررسی های انجام شده نشان می دهد که نرخ تورم در ایران ممکن است از مرز هفتاد درصد نیر فراتر رود که این امر ضربه بسیار سنگینی برای اقتصاد ایران محسوب خواهد شد.

ابرار اقتصادی نوشت: «اگر کسری بودجه از روش‌های صحیح تأمین نشود، تورم بسیار بالایی در سالهای ۹۸ و ۹۹ خواهیم داشت؛ پیش‌بینی ما تا ۷۰ درصد سالانه است و فشار این تورم کمرشکن به ضعیف‌ترین دهک‌ها می‌آید که نان شب ندارند بخورند».

سبد معاش از مرز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گذشت!

هزینه‌های خانوار در تیرماه مرز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است؛ این هزینه‌ها، نسبت به سبد معاش ۳ میلیون و ۷۵۹ هزار تومانیِ اسفند ماه، از دوبرابر هم بیشتر شده است. فقط در ماه خرداد، هزینه‌های زندگیِ خانوار ۶۲۲ هزار تومان زیاد شده است.

به گزارش ایلنا، رئیس کمیته دستمزد شوراهای کار در این باره گفت: با افزایش قیمت‌ها در بازار گزارش‌ها حاکی است که رقم سبد معاش خانوارها در تیرماه از مرز ۷میلیون و ۵۰۰ هزارتومان گذشته است. سبد معاش خانوارها در اسفند ۹۷، سه میلیون و ۷۵۹ هزار و ۲۶۲ تومان بوده که این رقم در پایان فروردین امسال رشد ۵۷ درصدی داشته و در تیرماه به ۷ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۵۳۷ تومان رسیده است.

* بنابر این گزارش کارگران در تیرماه ۹۸ به ۳ میلیون و ۷۷۲ هزار تومان اضافه نیاز دارند تا بتوانند قدرت خرید خود را در سطح اولین روز سال حفظ کنند؛ این درحالیست که «دستمزد» در سال جدید چیزی حدود ۶۰۰ هزار تومان زیاد شده است.

* یعنی کارگران به جز حداقل دستمزد دریافتی، به مبلغ ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانِ اضافه در هر ماه نیازمندند تا از سقوط معیشت خود جلوگیری کنند. پیش از این نیز محاسبات سبد معاش گروه کارگری شورای عالی کار نشان داده بود که هزینه‌های زندگی در اردیبهشت ۹۸ از مرز ۶ میلیون و ۴۰۰هزار تومان گذشته است​. فاصله سبد معاش خانوارها از اسفند سال گذشته تا تیرماه ۱۰۰.۳۴ درصد افزایش داشته است.


آقای نوبخت، آنچه رو بپایان است تاب و تحمل مردم است

محمدباقر نوبخت، معاون روحانی گفته: مشکلات اقتصادی رو به پایان است، سختی به زودی به پایان می‌رسد و از مشکلات با سربلندی عبور خواهیم کرد. علت افزایش تورم موجود در جامعه بخاطر هجوم عده‌ای سرمایه‌دار بود که قیمت کالاها را با تهدید امریکا بالا بردند!

به گزارش بهارنیوز، در واكنش به این اظهارات یك كانال خبری نوشت: آقای نوبخت، دولت بنفش با چند برابر کردن قیمت ارز، کالا و خدمات، حراج سرمایه های ملی به اسم خصوصی سازی و پرکردن جیب رفقا علی الحساب مشکل خود را حل کرده است اما آنچه تحقیر و نابود شده، عزت و آبروی خانواده های متوسط و فقیر بوده و دستاورد تدبیر ژنرالها، خالی‌تر شدن سفره ها و بیچارگی مستاجران و شرمندگی پدران و آه مادران و گرسنگی و سوء تغذیه فرزندان بوده است. درحالی که ارز نیمایی را که منبع اصلی واردات است از ابتدای سال بیش از سه هزارتومان افزوده‌اید و برای ارز کالاهای اساسی و سوخت هم نقشه ها در سر دارید، لطفا دیگر گرانی را گردن دیگران نیندازید!واقعیت این است که جمعیت زیر خط فقر مطلق را دهها میلیون نفر اضافه کرده‌اید و اگر از امروز هیچ گرانی جدیدی روی سر مردم بینوا آوار نکنید نیز همچنان تا سال‌ها شاخص فلاکت بیداد خواهد کرد. وقتی از پایان مشکلات اقتصادی سخن می‌گویید، لطفا تن صدا را پایین بیاورید و لبخند اشرافی معروفتان را هم بر لب ننشانید! راستی حال نزدیکان چند شغله‌تان در هیات مدیره شرکت‌های تپل خوب است؟


ایران؛ وعده ۶ ماهه، ۲۴ ماه دیگر تمدید شد!

وعده ۶ ماهه پایان مشکلات اقتصادی، ۲۴ ماه دیگر تمدید شد!

در اوایل سال گذشته (۹۷) با تشدید فشارهای اقتصادی بر جامعه، تعدادی از دولتمردان و نمایندگان حامی دولت همچون علی مطهری، به مردم ایران اعلام می‌کردند فقط در یک دوره ۶ ماه و حداکثر تا پایان سال ۹۷ صبر و مقاومت کنند تا آمریکا متوجه اشتباه محاسباتی خود بشود و تحریم‌ها را لغو کند و مشکلات و تنگناهای اقتصادی حل می‌شود!

حالا و در اواسط سال ۹۸ امروز آقای علی ربیعی «سخنگوی دولت» گفته است تا ۲۴ ماه آینده وضع اقتصادی کشور رو به بهبود خواهد نهاد! این در حالیست که ۲۴ ماه دیگر دولت دیگری سر کار خواهد آمد و روحانی، ربیعی، نوبخت، نهاوندیان، آشنا و ... سر کار نیستند که جوابگوی افکار عمومی باشند که چه شد وعده ۲۴ ماهه‌تان؟!

ضمن اینکه همین الان که امثال آقای علی مطهری همچنان مسوولیت نمایندگی مجلس را دارند آیا اصولا پاسخگوی اظهارات و وعده‌های توخالی‌شان مبنی بر حل مشکلات اقتصادی پس از ۶ ماه مقاومت و صبر که ۵ ماه از پایان آن می‌گذرد هستند؟! نه تنها نیستند که شوربختانه، آنان این روزها فقط دغدغه این دارند که مردم نباید با صندوق‌ها قهر کنند و باید بیایند دوباره به ایشان و رفقایشان رای بدهند تا در مجلس خوش بگذرانند!

در همین رابطه، محسن صفایی‌فراهانی، درباره مشارکت در انتخابات مجلس گفت: این بار مردم باید خودشان تصمیم بگیرند. این بار دیگر وظیفه کسی نیست که بخواهد توصیه‌ای به مردم داشته باشد، چون مردم گوش نمی‌دهند. مردم زمانی به حرف کسی گوش می‌دهند که بدانند این حرف در زندگی و بهبود وضعیت آنها موثر بوده است.

محسن صفایی‌فراهانی، با تاکید بر این موضوع که ائتلاف اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ و در ادامه در سال ۹۶ منجر به بازگشت عقلانیت به سیستم نشده است، عنوان کرد: در انتخابات سال ۹۸ با توجه به اینکه دیگر اگر کسی هم توصیه کند مردم به آن گوش نمی‌دهند، خود مردم باید درباره مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات تصمیم بگیرند.


شبکه آمریکايی: مردم گرسنه و حاکمان دزد

گرانی بیداد می‌کند و ایرانی‌ها فقط سیر می‌شوند؛ گزارش شبکه تلویزیونی CNBC

سایت ایران کارگر: به گزارش شبکه تلویزیونی CNBC از تهران، شهروندان ایرانی با هزینه‌های صعودی، گرانی و کمبود مواد غذایی مواجه می‌شوند.

افزایش قیمت‌ها موجب بی ثباتی و ناپایداری خانواده‌هایی است که سعی دارند پول خود را برای اجاره خانه و غذا پرداخت کنند. قیمت‌ها از سال گذشته ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته‌اند.

حالا کسانی که پول بیشتری دارند، یا احتکار می‌کنند و یا قیمت‌ها را بالا می‌برند و آنها که کمتر درآمد دارند، سعی می کنند آخرین داشته‌های خود را به غذا تبدیل کنند. شرایط رو به وخامت بیشتر می‌رود.

در این گزارش آمده است که ایران کشوری نفت‌خوار است که درآمد اصلی آن از محل فروش نفت به دست می‌آید. طبق داده‌های Tanker Trackers، در حال حاضر صادرات نفت تحریمی ایران از روزانه ۲.۵ میلیون بشکه در روز به حدود ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است.

دولت ایران در برابر حقوق ۲۲۰ دلاری ایرانیان (به طور تاییدی دولتی و نه آنچه که درآمد واقعی است) و افزایش قیمت‌های غذا، دست‌های خود را بالا برده است.
در حالی که ایرانیان در گرسنگی عمیق‌تر فرو می‌روند، مسئولان جمهوری اسلامی همچنان به اختلاس و فساد بیشتر دست می‌دهند.

ریال در سال ۲۰۱۸ تقریبا ۶۰% از ارزش خود را از دست داد. با کاهش قدرت خرید (به طور مثال نرخ ارز تا چندی قبل ۱۴.۵۰۰ تومان بود)، ایرانی‌ها می‌دانند که دیگر نمی‌توانند همچون سابق خرید کنند.

همیشه چیزی که خوردنی باشد وجود دارد. مساله اما چیز دیگری است؛ مساله این است که به تدریج ایرانیان تنها سیر می‌شوند؛ اما آنچه که بدن یک انسان نیاز دارد را دریافت نمی‌کنند.


طغیان فقر با رشد شاخص فلاکت در ایران

روزنامه «همدلی» در گزارشی دلایل کاهش سطح معیشت و رشد شاخص فلاکت در یک سال اخیر را ارزیابی کرد.آنطور که در آخرین گزارش این مرکز آمار آمده، مجموع نرخ بیکاری و تورم یا همان شاخص فلاکت، در زمستان سال گذشته به 39درصد رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال 96، حدود 10 درصد رشد کرده است.رشد همزمان بیکاری و تورم در اقتصاد یک کشور نشان دهنده شرایط رکود تورمی است که روند رشد سریع شاخص فلاکت نیز گویای همین وضعیت است. شاخص فلاکت، یک نشانگر اقتصادی است که به گفته آگاهان اقتصادی، از افزودن نرخ بیکاری به نرخ تورم به دست می‌آید. این شاخص بر این باور استوار است که تورم فزاینده در کنار بیکاری رو به افزایش برای یک کشور، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی دربر خواهد داشت.وایل بهار همین امسال بود که افزایش نرخ تورم، توجه هفته نامه آمریکایی فوربس را نیز به خود جلب کرد. بر اساس گزارش این مجله، ایران و آرژانتین جزء کشورهایی هستند که ارزش پول ملی آن‌ها به صورت قابل توجهی افت کرده است.

آن طور که این گزارش وضعیت اقتصادی کشور را ارزیابی می‌کند، با سقوط ارزش ریال، تورم افزایش یافته و این موضوع در روند تغییرات شاخص فلاکت نیز تاثیر گذاشته است. بر اساس گزارش فوربس، ایران که در سال 2017، رتبه یازدهم شاخص فلاکت را در میان کشورهای دنیا به خود اختصاص داده بود حالا در سال جاری، به عنوان سومین کشوری است که وضعیت بیکاری و تورم آن رکورد زده است.هر چند گزارش‌های رسمی داخلی نیز از رشد شاخص فلاکت در یکسال اخیر حکایت می‌کنند و این هفته نامه تنها مرجعی نیست که به این نکته اشاره کرده است. همین چند روز پیش بود که بررسی‌های مرکز آمار نشان داد که شاخص فلاکت به 39درصد رسید. این در حالی بود که برخی از اظهارنظرها حکایت از این دارد که این شاخص حتی بیشتر از 39درصد است. آنطور که یکی از آگاهان اقتصادی در این زمینه به نود اقتصادی، گفته است: «شاخص فلاکت بیش از ۳۹ درصد است.

سازمان جهانی کار شاغل را اینگونه تعریف می‌کند که اگر یک نفر هفته‌ای یک ساعت کاری انجام دهد شاغل محسوب می‌شود.اگر بخواهیم بر مبنای نرخ ilo (سازمان جهانی کار) به این مسئله بپردازیم نرخ بیکاری ما حدود ۱۲درصد است و در مقابل اگر نرخ تورم هم در حدود ۲۵ درصد بگیریم مجموع آن ۳۹درصدی می‌شود که به عنوان شاخص فلاکت اعلام کرده‌اند. اما اگر بخواهیم نگاهی واقع‌گرایانه به این ماجرا داشته باشیم، باید بگویم که تورم نقطه به نقطه ما ۵۰ درصد است و نرخ بیکاری بر مبنای شاخص وزارت کار ایران بالای ۲۵ درصد است و یقینا در این شرایط شاخص فلاکت بیش از ۳۹ درصد می‌شود. در این میان باید بگویم که وزارت کار ایران معتقد است فردی شاغل بوده که هفته‌ای ۴۴ ساعت کاری برای انجام‏دادن داشته باشد».

مرکز آمار در حالی از افزایش 10درصدی شاخص فلاکت حکایت می‌کند که پیش‌بینی‌های خوبی در زمینه فاکتورهای اقتصادی به گوش نمی‌رسد. آنطور که در گزارش این مرکز آمده است، نرخ بیکاری در زمستان پارسال به 12.1 درصد و نرخ تورم به 26.9درصد رسیده است. این اعداد و ارقام در حالی مطرح است که نرخ تورم در بهار سال جاری نیز با روندی رو به رشد تغییر کرده و در نهایت در خرداد امسال به 37.6 درصد رسید.از طرفی بنا بر ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، نرخ بیکاری پارسال ایران ۱۳٫۹ درصد بوده و انتظار می‌رود در سال جاری میلادی به ۱۵٫۴ درصد اوج بگیرد. آنطور که تحلیل‌گران ارزیابی آگاهان اقتصادی نشان می‌دهد، این رقم در سال‌های آتی نیز افزایش خواهد داشت و به ۱۹٫۴درصد در سال ۲۰۲۴ اوج خواهد گرفت. از سوی دیگر، صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم ایران در سال جاری را نیز ۳۷٫۲ درصد پیش‌بینی کرده است و بر اساس گفته‌های تحلیل‌گران اقتصادی، انتظار می‌رود شاخص فلاکت از زمستان پارسال به این سو، به شدت افزایش یافته و آهنگ رشد آن بیشتر هم شود.حقیقتگو July 15, 2019 05:52 PM

باید بدون هیچ شبهی بربسیاری ازهموطنان که سقفی بالای سرشان و لقمه ای برای خوردن هنوزدارند همچون نورآفتابی روشن باشد که همانطورمردن ومرگ سهم همسایه ها نیست و نوبت خودشان هم خواهدرسید فقزهم اختاصی همسایه گان ودیگرهموطنان را انتخاب نمی کند ونوبت خودشان خواهم رسید دراساس تحقیقات و کشفیات غلمی مرگ ومیر جلبرگ ها وخزه ها وجودات ذره بینی دریائی وهمچنین زنبورهای عسل خطری است برای زنجیره زندگی جانوران وهمچنین انسان ها خواهد شد - فقرهم فاجعه ای بسیاربزرگ درزنجیره جامعه مردمی ایران و تولیدات و اقتصاد ایران خواهد بود- درحقیقت محض حکومت آخوندی تازی تبارهای ضدایرانی و حامیان خارجی شان دربروزدادن فقر ورشد ونمو داددن ان درسطح کشور درصدد منقرض نسل ایرانی ها بوده ومی باشند منافع حکومت آخوندی و خارجی ها حامی ادامه حیات حکومت آخوندی تحت عنوان برجام یکسان است

گزارش یا اعتراض به این نظر


سیامک شوروی July 16, 2019 10:17 PM

با درود!
پاسخ سوال بالا را که چگونه یک خوانوار کارگر از پس چنین تورمی می‌تواند بر آید در روزهای گذشته داده شده است برای آنهایی که بیشک از روی سهل انگاری (نه به عمد) این پاسخ را نشنیده اند به گفته های رئیس جمهور ناشایسته، کج پالان و تبهکار حکومت اسلامی بازگشت داده می‌شود که فرمودند ایرانیان (نه خودشان) باید که حالا نه تنها روزی ۸ ساعت کار کنند و مزد ۴ ساعت را بگیرند بلکه ۵-۴ ساعت هم اضافه کاری کنند (بیگاری) خدایشان نیز بیشک پاداششان را در آن دنیا خواهد داد
گاهِ به پاخیزیست در گوشه ای نشستن و تماشاگر نابود شدن ایران و ایرانی بودن شایسته نتنها ایرانیان که بلکه انسانیت نیست چرا که بدانید هر چه خورید به خوردتان خواهند داد
با درود دوباره!
سیامک شوروی

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو July 25, 2019 01:04 PM

هر ایرانی باید بخود نهیب زند : من که از فقر و فلاکت و گرسنگی میمیرم چرا در خیابان نمیرم بپا خیزید و مملکت را نجات دهید

گزارش یا اعتراض به این نظر


پلنگ ایران زمین July 26, 2019 09:39 PM

این نه یک خواب است و نه یک داستان و یا فیلم و رُمان بلکه یک هولوکاستِ زنده در سدهٔ ۲۱ است که زندگان آنرا نوشتار خواهند کرد
نوآوریِ هولوکاست از انگلیس بود بریتانیا در سال ۱۲۹۶ یکبار با این نوآوریِ خود سببِ مردنِ ۱۰ میلیون ایرانی از آمارِ ۲۰ میلیونی شد که با این ترفند برایِ درهم شکستنِ پایداریِ مردم و شکل گیریِ سیستمِ سیاسیِ دلخواهش بهره برداری کرد هولوکاستِ دوم در ایران که کما بیش مانندِ نخستین هولوکاست است انگیزه کم شدنِ آمارِ مردم به سبب مهارِ بیشترِ کشور و همچنین بدست آوردنِ زمینهایی که مالکان آنها دیگر زنده نخواهند بود
گمان کنم بزودی هیچ کرایه نشینی توان پرداختِ کرایه خانه را نداشته و بیابان نشین شوند این است کینهٔ تازیانِ بیابان نشین اکنون بنشینیم و تماشا کنیم که اینان چه بر سرمان خواهند آورد

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی July 27, 2019 03:57 PM

هرگونه اعتنائی به سخنان و اباطیل مسئولان رژیم آخوندی یک خود فریبی بزرگ و حماقت و خریت محض خواهد بود ربیعی خود میداند که چه جنایاتی را با اسم قلابی عباد انجام داده و حالا هم در کابینه روحانی جنایتکار میخواهد با حرف درمانی بازوی فکری وفریبکاری حسن روحانی باشد ربیعی همانقدر منفور است که حسن روحانی مورد نفرت است روحانی وظریف همانقدر مورد تنفر مردم هستند که علی خامنه ای وپسران و دادودسته بیت او کارگزاران فریبکار این نظام همانقدر مورد خشم مردم ایران هستند که دین ومذهب شان مورد بغض مردم است حداقل مجازاتی که میتوان برای کارگزاران این رژیم بعد از انهدام آن درنظر گرفت محاکمات صحرائی برای سران و محکمات ملی برای بدنه آنست

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو July 27, 2019 06:27 PM

واقعا" اینگونه مهملات پراکنی ۶ماهه و بعد ۲۴ماهه دقیقا" نشانگرسیاست گول زنانه وعوام فریبانه حکومتی است که همچون آفت های مهلک برده گری واستعمارواستبداد وارانه توسط خارجی ها به درون ایران تزریق شده واین آفت ها چهل سال ازدارائی ها ومنابع ایران و چپاولگری ها همه گونه فرمی و ازجان ومال و رفاه واقتصاد مردم تغذیه کرده اند وهمچون ابرهای استبداد وخفقان و جنایت و استعمارتمام آسمان مردم ایران را پوشانده اندو ایران وایرانی به سمت فقروگدائی و نابودی سوق داده اند درحقیقت آنچه مشتی آخوندسانان تازی تبارضدایرانی برای مهارشورش مردم با وعده های ۶ ماهه و ۲۴ماهه قول میدهند درحقیقت شامل درختانی میشود که بهره وری چندانی ندارند ولی خشک نشده اند وزنده هستند با پیوندزدن آنها ازدرختان مرغوب امکان باوری این درختان بیشترخواهد شدولی درخت اقتصاداخوندسازخشک شده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  20781 بازدید |


© copyright 2004 - 2019 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.