آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 17 بهمن ماه 1397 = 06-02 2019

آلمان برای شرکت چینی هواوی شرط گذاشت

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای ادامه فعالیت شرکت چینی هواوی در این کشور شروطی مبنی بر اطمینان از عدم همکاری این شرکت با دولت چین تعیین کرد.

به گزارش ایسنا، هواوی که بزرگترین تولیدکننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه‌کننده موبایل در جهان محسوب می‌شود، در طول یک سال اخیر از سوی دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بسیاری از کشورهای هم پیمانش به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است و بسیاری از این کشورها اعم از آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی استفاده از محصولات هواوی و نصب تجهیزات مخابراتی و فعالیت این شرکت چینی را تحت تأثیر اتهامات جاسوسی برای دولت چین و نقض حریم خصوصی کاربران، ممنوع اعلام کرده‌اند.

ماجرا از اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند ساخت شرکت‌های چینی نظیر هواوی و زدتی‌ای از شهروندان و مقامات آمریکایی جاسوسی می‌کنند و اطلاعات شخصی و محرمانه بسیاری را تحویل دولت چین می‌دهد تا علیه ایالات متحده از آن‌ها استفاده کند.بعد از آن بسیاری از کشورها نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، ژاپن و برخی از کشورهای اروپایی نیز بسیاری از فعالیت‌های این شرکت را محدود کرده و یا فروش گوشی‌های هوشمند و نصب تجهیزات مخابراتی توسط هواوی را نیز تحت تأثیر همین نگرانی‌های امنیتی ممنوع اعلام کرده‌اند.

بعد از آن اخبار دیگری منتشر شد که نشان می‌داد دولت آلمان نیز در حال بررسی فعالیت‌های مخابراتی شرکت چینی هواوی و میزان امنیت سایبری محصولات و تجهیزات آن است تا در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک، فعالیت این کمپانی چینی را برای همیشه در آلمان متوقف و ممنوع اعلام کند.

حالا در تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده در اکونومیک تایمز، آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان برای ادامه فعالیت‌های هواوی در این کشور شرط و شروطی را تعیین کرده است که از مهم‌ترین آنها حصول اطمینان از عدم تحویل اطلاعات و داده‌های کاربران به دولت چین است.

هواوی یکی از بزرگترین و مهم‌ترین شرکت‌های مخابراتی است که تلاش‌های زیادی در برقراری شبکه نسل پنجم اینترنت همراه موسوم به اینترنت 5G کرده و در همین راستا نیز قراردادهای متعددی را با کشورهای مختلفی منعقد کرده است.

جزئیات جدید از پرونده شرکت هوآوی

وزارت دادگستری آمریکا ادعانامه ای شامل ۱۳ مورد اتهام علیه شرکت هواوی و منگ وانژو مدیر مالی این شرکت عظیم تله‌کام چینی که در کانادا منتظر محاکمه است تنظیم کرده است.

به گزارش بی بی سی، این اتهامات از جمله شامل کلاهبرداری بانکی و نقل و انتقالات پولی، کارشکنی در مسیر عدالت و سرقت فناوری از شرکت آمریکایی "تی موبیل" است.

منگ ماه پیش به درخواست آمریکا در کانادا بازداشت شد. آمریکا ادعا می کند که هواوی تحریم های ایران را دور زده است.

هواوی و خانم منگ هر دو این اتهامات را رد کرده اند.

این پرونده باعث تنش در روابط چین با کانادا و آمریکا شده است.

ویلبر راس وزیر بازرگانی آمریکا گفت که اتهامات علیه هواوی "کاملا منفک" از مذاکرات جاری تجاری با چین است.

این اتهامات یک روز بعد از آن علنی می شود که کانادا سفیر خود در چین را برکنار کرد.

جان مک‌کالم هفته پیش گفته بود که مبنای حقوقی بازداشت و موضوع استرداد خانم منگ از سوی آمریکا بسیار متزلزل است.

با این حال او یک روز بعد در بیانیه‌ای اظهارات خود را "نسنجیده" خواند و ابراز تاسف کرد که باعث "گمراهی" شده است.

آمریکا خانم منگ و شرکت هوآوی را متهم به دورزدن تحریم‌های ایران در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ کرده است اما این غول تولید محصولات مخابراتی این اتهام را که به یکی از شرکت‌های اقماری آن یعنی اسکای‌کام مربوط می‌شود را رد کرده است.

اخیرا چند کشور غربی دیگر هم نسبت به اعتماد و اطمینان به محصولات هوآوی ابراز تردید کرده‌اند؛ به طوری که آلمان، آمریکا، کانادا، استرالیا و بریتانیا نسبت به نصب تجهیزات جاسوسی در محصولات این شرکت ابراز نگرانی کرده‌اند.

در برابر این موضع‌گیری غرب، لیانگ هوآ، مدیرعامل شرکت هوآوی گفته اگر آمریکا و بریتانیا به ستیزه‌جویی در برابر هووآی ادامه دهند این کشور ممکن است تصمیم به ترک آمریکا و بریتانیا بگیرد.

تصمیمی که می‌تواند تبعات اقتصادی قابل توجهی برای بازاهای مخابراتی این دو کشور در پی داشته باشد.

آمریکا هوآوی را از شرکت در مناقصه‌های دولتی در ایالات متحده منع کرده و شرکت مخابراتی بی‌تی بریتانیا هم تایید کرده که همه تجهیزات ساخت هوآوی را از سیستم سرویس اضطراری شبکه مخابراتی خود برچیده است.

شرکت هوآوی همواره تاکید کرده است که یک گروه اقتصادی خصوصی است و هیچ ارتباطی با دولت چین ندارد.


پشت پرده جنگ آمریکا علیه شرکت هوآوی

آمریکا برای جلوگیری از مشارکت شرکت‌های چینی در بزرگترین طرح بازسازی خطوط کنترل اینترنت از زمان ظهور آن، یک کارزار جهانی نامرئی علیه شرکت هوآوی به راه انداخته است.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس، چهارشنبه هفته گذشته به واشنگتن رفت تا در نشست‌هایی شرکت کند که یک سوال اساسی بر آن‌ها سایه انداخته بود: آیا انگلیس باید روابطش را با پکن به مخاطره بیندازد و با درخواست دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای منع شرکت هوآوی، تولید کننده بزرگ تجهیزات مخابرات در چین، از ساخت شبکه‌های رایانه و تلفن نسل بعدی در انگلیس موافقت کند؟

انگلیس تنها متحد آمریکا نیست که تحت فشار قرار گرفته است. در لهستان، مقامات این کشور نیز از طرف آمریکا برای منع شرکت هوآوی از ساخت شبکه فایو جی، یا نسل پنجم، در این کشور تحت فشارند. مقامات دولت ترامپ گفته اند استقرار سربازان آمریکایی در آینده -- از جمله چشم انداز تاسیس یک پایگاه دائم تحت عنوان "فورت ترامپ" -- ممکن است به این تصمیم لهستان بستگی داشته باشد.

همچنین هیئتی از مقامات آمریکایی بهار گذشته پیامی را به آلمان بردند، یعنی کشوری که بیشتر خطوط فیبر نوری عظیم اروپا در آنجا به هم می‌رسند و هوآوی می‌خواهد سوئیچ‌های این سامانه را بسازد. پیام آن‌ها این بود: هرگونه مزیت اقتصادی استفاده از تجهیزات مخابراتی ارزان‌تر چینی به سبب به خطر افتادن امنیت ائتلاف ناتو از بین می‌رود.

آمریکا در یک سال گذشته یک کارزار جهانی نامرئی، و گاهی تهدیدآمیز، را برای جلوگیری از مشارکت هوآوی و دیگر شرکت‌های چینی در بزرگترین طرح بازسازی خطوط کنترل اینترنت از زمان ظهور آن در ۳۵ سال قبل به راه انداخته است.

دولت آمریکا معتقد است جهان درگیر یک مسابقه تسلیحاتی جدید شده است -- مسابقه‌ای که بیش از تسلیحات متعارف با فناوری سر و کار دارد، اما به همان اندازه برای امنیت ملی آمریکا خطرناک است. در عصری که قدرتمندترین تسلیحات، غیر از سلاح‌های هسته ای، به صورت سایبری کنترل می‌شوند، هر کشوری که بر شبکه فایو جی (نسل پنجم) سلطه داشته باشد در بیشتر سال‌های این قرن یک برتری اقتصادی، اطلاعاتی و نظامی بر دیگر کشور‌ها خواهد داشت.

گذار به شبکه نسل پنجم -- که پیشتر به صورت آزمایشی در شهر‌هایی از دالاس تا آتلانتا راه افتاده است -- احتمالا بیش از آنکه یک فرایند تکاملی باشد رویدادی انقلابی خواهد بود. چیزی که مشتریان نخست متوجه خواهند شد این است که این شبکه سریعتر است -- داده‌ها تقریبا به صورت آنی، حتی در شبکه‌های تلفن همراه، دانلود می‌شود.

این نخستین شبکه‌ای است که برای خدمت به حسگرها، روبات ها، خودرو‌های خودران و دیگر وسایلی ساخته می‌شود که به طور مستمر مقادیر عظیمی از داده‌ها را با یکدیگر رد و بدل می‌کنند، و این به کارخانه ها، سایت‌های فعالیت‌های عمرانی و حتی به کل شهر‌ها اجازه می‌دهد با مداخله لحظه-به-لحظه هرچه کمتر انسان کار کنند. این شبکه همچنین امکان استفاده گسترده‌تر از ابزار‌های واقعیت مجازی و هوش مصنوعی را فراهم خواهد ساخت.

نیویورک تایمز نوشت تمرکز کاخ سفید بر هوآوی با جنگ تجاری گسترده‌تر دولت ترامپ با چین، که شامل وضع کردن تعرفه‌های سنگین بر روی کالا‌های چینی، محدود کردن سرمایه گذاری‌ها و اعلام جرم علیه چند شهروند چینی متهم به حملات سایبری و جاسوسی سایبری می‌شود، همزمان شده است. ترامپ چین را متهم کرده که "در حال دریدن کشور ما است" و قصد دارد به بهای تضعیف آمریکا خود را قویتر کند.

دیدگاه‌های ترامپ، در کنار فقدان شواهد و مدارک موثق در خصوص دست داشتن هوآیی در هرگونه فعالیت جاسوسی سایبری، موجب شده است برخی کشور‌ها از خود بپرسند آیا مبارزه آمریکا واقعا درباره امنیت ملی است یا اینکه هدف آن فقط جلوگیری از دستیابی چین به یک برتری رقابتی است. البته مقامات دولتی آمریکا میان این اهداف تفاوت چندانی نمی‌بینند.

فیلم زیر: خبرگزاری رویترز گزارش داد مدارکی بدست آورده که ارتباط شرکت چینی هواوی با دو شرکت وابسته به رژیم ایران و فریب بانکهای بین المللی برای دور زدن تحریم ها را ثابت میکند.
www.youtube.com/watch?v=C9UeijgC1l8

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.
DOWNLOADپیام و هشدار صریح آمریکا به سوداگران!!! December 6, 2018 08:33 PM

این دستگیری، «پیام و هشدار قوی» از طرف دولت آمریکا به کلیه سوداگران بین المللی بود که معامله با رژیم منفور جمهوری اسلامی، عواقب و پیامدهایی غیر قابل جبرانی به همراه خواهد داشت و تنها به جریمه های نقدی محدود نخواهند شد و جزای کیفری هم شامل آنها خواهند بود
دولت آمریکا مصمم است که تمام این سوداگران بین المللی را بازداشت و به «چنگال عدالت» بسپارد و به جزای اعمال تبهکارانه شان برساند و عدالت را در مورد همهٔ این مجرمین سوداگر بین المللی اجرا کند و «عدالت اجرا خواهد شد»

گزارش یا اعتراض به این نظر


رضا.ف December 8, 2018 11:32 AM

هاواوی رو جمهوری اسلامی بزرگ کرد با قرار داد اپراتور ایرانسل شرط میندم این خانوم هم بارها صیغه اقازاده ها شده! !
شرکت هاواوی با دولت جنایت کار افریقای جنوبی هم ارتباط داره افریقای جنوبی یکی از بزرگترین ناقصان حقوق بشره از طریق این شرکت سپاه پاسداران میلیاردها دلار سرمایه مردم بدبخت ایران رو به افریقای جنوبی منتقل کرده

گزارش یا اعتراض به این نظر


در دام عدالت !!! December 8, 2018 11:35 AM

این خانم و شرکای او، با فراهم کردن و مجهز کردن رژیم جمهوری اسلامی به تکنولوژی پیشرفته اینترنتی که به اختناق و سرکوب ملت ایران و بالا آوردن توانایی رژیم منفور اسلامی در مقابله با اعتراضات و اعتصابات مردمی، بازداشت و قتل آزادیخواهان در سراسر کشور و حمله های سایبری متعدد علیه اپوزیسیون خارج ازکشور، متهم شده که بایستی این امر را به فال نیک گرفت و از پلیس فدرال کانادا و قوهٔ قضائیه کانادا کمال حمایت و تشکر را کرد که اینگونه به مردم ایران یاری می رسانند و در پایان از دادستان کل آمریکا، وزارت دادگستری آمریکا، وزارت خارجه آمریکا، وزارت امنیت داخلی آمریکا، پلیس اف بی آی، پلیس مارشال آمریکا و اداره مهاجرت و تابعیت آمریکا که با هماهنگی خود این سوداگر و تبهکار بین المللی که خون جوانان ملت ایران را در دست دارد را بدام عدالت انداختند، نهایت تشکر را می کنیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


رضا.ف December 8, 2018 11:35 AM

دنیا بخاطر مسایل اقتصادی چشمش رو به روی بسیاری از جنایات چینیها در افریقا بسته اکثر درگیریها در افریقا مثل کنگو و رواندا با اسلحه های سرد و گرم اهدایی چینیها به طرفین متخاصم انجام میشه

گزارش یا اعتراض به این نظر


هوآوی را تحریم کنیم!!! December 8, 2018 11:49 AM

کلیه ایرانیان خارج و داخل کشور بایستی محصولات و خدمات این شرکت چینی هوآوی را بخاطر دست داشتن در جنایات و غارت رژیم فاسد و مستبد جمهوری اسلامی برای همیشه تحریم کنند
هر محصولی زیر نام و آرم این شرکت متخلف و غارتگر را تحریم کنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردشیر January 27, 2019 04:39 PM

جالب است که روزنامه چپ نیویورک تایمز فقط و تنها به دلیل دشمنی با ترامپ و توهین و تخریب او هر حقیقت عیان و واضحی را نیز به طرز خنده داری منکر می شود در اینکه هواوی یک شرکت خاین به حقوق بشر و کمک کننده دیکتاتورهای سراسر جهان برای نابودی آزادی بیان و جاسوسی و شناسایی فعالان سیاسی مخالف این دیکتاتورهاست کوچکترین شکی وجود ندارد ولی نیویورک تایمز همچون تمامی رسانه های چپگرا با ساختن داستانهای خیالی حقیقت را منکر می شوند و البته چه چیزی بهتر از اینکه چین ضعیف تر شود و کنترلش بر فن آوری های نو کاهش یابد دلیلی ندارد کشوری که دشمن امریکاست از تکنولوژی ساخت امریکا به قدرت و ثروت دست یابد

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام February 7, 2019 12:43 AM

حکومت کثیف چین فقط میدزده یا کپی میکنه بزرگترین دشمن ملت ایران همین حکومت کثیف چینه البته جالب اینجاست که آلمان که شرکت زیمنسش با جمهوری اسلامی سالهاست داره همکاری میکنه به هواوی اخطار داده و شرط گذشته! دیگ به دیگ میگه روت سیاه!

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  37491 بازدید |


© copyright 2004 - 2019 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.