آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

آدينه، 4 مهر ماه 1399 = 25-09 2020

ابتلا به کرونا می‌تواند بیمار را به پارکینسون مبتلا کند

دانشمندان اعلام کردند ابتلا به کووید ۱۹ می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به پارکینسون کند.هر روزی که از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد، دانشمندان با ابعاد مختلف رفتاری این ویروس بیشتر آشنا می‌شوند. پیشتر دانشمندان اعلام کردند ویروس کرونا مستقیما می‌تواند باعث درگیر شدن اندام‌های مختلف بدن از جمله ریه ها، کلیه، مغز و دستگاه گوارش شود.

با این حال، دانشمندان به تازگی به عجیب‌ترین مورد در این زمینه برخورد کردند. بر این اساس، شواهد علمی نشان می‌دهد یک مرد ۴۵ ساله پس از ابتلا به ویروس کرونا و بهبودی، به بیماری پارکینسون دچار شده است. پیش‌تر ارتباط ابتلا به پارکینسون با بیماری‌های ویروسی مانند آنفولانزا، هپاتیت سی، آنسفالیت ژاپنی و یا ویروس نیل غربی اثبات شده بود.

این برای نخستین باری است که دانشمندان ارتباط میان ابتلا به کووید ۱۹ و پارکینسون را مشاهده کرده اند. پارکینسون که در میان مردم به لرزش در زمان استراحت معروف است، غالباً در سنین پیری مشاهده می‌شود. با این حال، این بیماری در جوانان نیز دیده می‌شود. این بیماری بر اثر از میان رفتن سلول‌های تولید کننده دوپامین در مغز رخ می‌دهد.

دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در غده‌های قاعده‌ای مغز موجب نشانه‌های لرزش، سفتی عضلات، و کندی حرکات می‌شود. پزشکان می‌گویند هر دو عامل ژنتیکی و محیطی در بروز این بیماری دخیل هستند. با توجه به آنکه پیش‌تر دانشمندان حمله مستقیم ویروس کرونا به مغز را اثبات کرده بودند، وجود رابطه میان ابتلا به پارکینسون و کووید ۱۹ موضوع شگفت انگیزی نمی‌تواند باشد.

دانشمندان دانشگاه ییل آمریکا اعلام کردند ویروس کرونا می‌تواند با تاثیر بر سلول‌های مغزی و ربودن آنها، از این سلول‌ها برای تکثیر خود استفاده کند. دانشمندان در این تحقیقات اعلام کردند سلول‌های مغزی یکی از اهداف مورد علاقه ویروس کرونا است.


ابتلای کودکان به کرونا به قلب آنان آسیب می زند

بر اساس بررسی که به تازگی در دانشگاه تگزاس انجام شده، ابتلای کودکان به کرونا به شدت برای آنها خطرناک است و ممکن است به قلب آنها آسیب های شدیدی وارد کند که غیرقابل جبران باشند.

محققان هشدار می دهند اگر ابتلا به کرونا به قلب کودکان آسیب بزند، آنها باید تا پایان عمر تحت مراقبت های ویژه باشند تا بتوانند زنده بمانند.بر همین اساس کرونا ممکن است موجب ابتلای کودکان به سندرم التهابی چندسیستمی یا MIS-C شود که از جمله نشانه های آن می توان به رنگ پریدگی، آبی شدن لب‌ها، بروز حمله یا تشنج، خواب‌آلودگی و گیجی شدید، اسهال، استفراغ، گلودرد و غیره اشاره کرد.

پزشکانی که بیمارانی با این علائم را درمان کرده‌اند می‌گویند که کودکان مبتلا به این سندرم گاهی اوقات علائمی شبیه بیماری نادر کاوازاکی را از خود بروز می‌دهند که باعث تورم رگ‌های خونی در بدن می‌شود و درد شدیدی را ایجاد می‌کند. این موضوع حتی می‌تواند باعث آسیب به قلب شود.

تا به حال صدها کودک در چین، اسپانیا، کره جنوبی، ایتالیا و آمریکا به دنبال ابتلا به کرونا با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده اند. تعدادی از انها نیز جان خود را از دست دادند.بررسی ها نشان می دهد ابتلا به کرونا باعث می شود سیستم ایمنی کودکان دیرتر از حد معمول به این سندروم واکنش نشان دهد و همین مساله جان آنها را تهدید خواهد کرد

. آسیب های ناشی از این سندروم ممکن است علاوه بر قلب مغز را نیز تحت تاثیر قرار دهد و باعث معلولیت و بیماری های تنفسی آنها نیز بشود.بررسی که بر روی ۶۶۲ کودک مبتلا شده به کرونا در سراسر جهان صورت گرفته نشان می دهد ۷۱ درصد از کودکان مبتلا شده در نهایت در آی سی یو بستری شدند و ۶۰ درصد از آنها دچار شوک و شرایط وخیم شدند. همچنین تمامی این کودکان تب کرده و اکثرشان استفراغ و اسهال را تجربه کردند. ۲۲ درصد از کودکان یادشده به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کردند و در نهایت ۱۱ درصدشان فوت کردند. بنابراین ضروری است والدین تمهیدات لازم را برای جلوگیری از ابتلای کودکانشان به کرونا بیندیشند.


سیگاری ها در معرض ابتلا به نوع حاد کرونا هستند؟

مطالعه اخیر محققان "بیمارستان‌های کودکان بنیُف دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو"(UC San Francisco Benioff Children’s Hospitals) نشان داده است از هر سه بزرگسال جوان یک نفر ممکن است با علائم شدید/حاد بیماری کووید-۱۹ مواجه شود.

به گزارش ایسنا، براساس گزارش مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا، در حالی که احتمال بستری شدن بیماران بالای ۶۵ سال مبتلا به این بیماری نسبت به افراد جوان بیشتر است اما این موضوع در حال تغییر کردن است چرا که محققان اخیرا اظهار کرده‌اند میزان آسیب پذیری در برخی افراد جوان برای ابتلا به نوع حاد این بیماری بالاتر است.آنها دریافتند که با افزایش تعداد افراد مبتلا به این بیماری، این موضوع آشکار می‌شود که جوان بودن نمی‌تواند مانع ابتلای افراد به نوع حاد این بیماری شود.در این مطالعه محققان شاخص‌هایی مانند شرایط قلب، دیابت، آسم، شرایط ایمنی(مانند لوپوس، نقرس، آرتریت روماتوئید)، شرایط کبدی، چاقی و سیگار کشیدن چندین نفر را در مدت ۳۰ روز مورد بررسی قرار دادند.

آنها همچنین استفاده از سیگار الکترونیکی را نیز در این شاخص‌ها قرار دادند چرا که تمامی آنها بر عملکرد دستگاه تنفسی و ایمنی تاثیر منفی دارند.آنها آسیب پذیری پزشکی را مطابق هر شاخص ارزیابی کردند و دریافتند که افراد سیگاری ۱۰۰ درصد در خطر ابتلا به نوع حاد این بیماری قرار داشتند و آسیب پذیر بودند.نکته قابل توجه در میان نتایج آنها این بود که میزان آسیب پذیری پزشکی برای افراد غیرسیگاری که شش هزار و ۷۴۱ فرد بودند ۱۶.۱ درصد بود در مقابل نیز میزان آسیب پذیری در هشت هزار و ۴۰۵ فرد جوان که در میان آنها افرادی که سیگار استفاده می‌کردند نیز بودند ۳۱.۵ درصد بود.

طی این مطالعه محققان به بررسی داده‌های تهیه شده از یک نمونه ملی که شامل حدود هشت هزار و ۴۰۰ مرد و زن در سنین ۱۸ تا ۲۵ سال بود، پرداختند و نتیجه گرفتند که "آسیب پذیری پزشکی"(medical vulnerability) در مردان ۳۳ درصد و در زنان ۳۰ درصد است. تأثیر استعمال سیگار در ابتلا به نوع حاد این بیماری از دیگر موارد پیشی گرفته بود و افراد سیگاری بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به نوع حاد این بیماری قرار داشتند.

دکتر "سالی آدامز"(Sally Adams) نویسنده ارشد این مطالعه از بخش پزشکی بزرگسالان و جوانان دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو گفت: شواهد جدید نشان می‌دهد که استعمال سیگار با احتمال بیشتر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ شدید مرتبط است و در صورت استعمال سیگار نه تنها احتمال ابتلا این افراد به نوع حاد این بیماری افزایش می‌یابد بلکه آنها پس از آن می‌بایست در بخش آی.سی.یو بستری شوند و در صورت بهبود نیافتن جان خود را از دست می‌دهند.‌"چارلز ایروین جونیور"

(Charles Irwin Jr) یکی از محققان این مطالعه گفت: خطر ابتلا به نوع حاد این بیماری درصورتی که افراد سیگاری از بررسی‌ها خارج شوند نصف می‌شود. تلاش برای کاهش سیگار کشیدن و استفاده از سیگار الکترونیکی در بزرگسالان جوان احتمالاً آسیب پذیری جوانان را در برابر ابتلا به نوع حاد این بیماری کاهش می‌دهد.تفاوت‌های جنسیتی نیز در پنج شاخص آسیب پذیری مشاهده شد. احتمال ابتلای زنان به آسم در مقابل مردان(۱۰ درصد در مقابل ۷.۳ درصد)، چاق شدن(۳.۳ درصد در مقابل ۲.۶ درصد) و شرایط سیستم ایمنی آنها در مقابل مردان(۳.۲ درصد در مقابل ۱.۶ درصد) بود. اما میزان زنان جوان سیگاری در این مطالعه نسبت به مردان جوان سیگاری به طور قابل توجهی کمتر بود و همین موضوع میزان آسیب پذیری پزشکی زنان را پایین‌تر آورده بود به طوریکه احتمال ابتلای زنان سیگاری به نوع حاد این بیماری ۲۹.۷ درصد و احتمال ابتلای مردان جوان سیگاری به نوع حاد بیماری ۳۳.۳ درصد بود.


امکان انتقال کرونا از انسان به حیوانات تایید شد

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تایید اینکه امکان آلوده شدن برخی حیوانات از طریق تماس با انسان‌های آلوده به کرونا وجود دارد، درباره گروه‌های مختلف حیوانات به‌ویژه حیوانات خانگی که در معرض خطر هستند و نیز امکان انتقال بیماری از حیوان به انسان توضیح داد.

به گزارش ایسنا، دکتر بهزاد امیری رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت و بر اساس شواهد موجود به نظر می‌رسد ویروس کووید-۱۹ از یک منبع حیوانی پدید آمده است، گفت: داده‌های توالی ژنتیکی نشان می‌دهد که ویروس کووید-۱۹ از خویشاوندان نزدیک ویروس‌های کرونایی است که در جمعیت خفاش Rhinolophus (خفاش نعل اسب) در گردش است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مدارک علمی کافی برای شناسایی منبع ویروس کووید-۱۹ یا توضیح مسیر اصلی انتقال آن به انسان (که ممکن است یک میزبان واسطه باشد) وجود ندارد، تصریح کرد: از سوی دیگر دریافته‌ایم که امکان آلوده شدن برخی حیوانات از طریق تماس نزدیک با انسان‌های آلوده وجود دارد و این موضوع به خصوص در مورد گربه‌ها اثبات شده است در حالی که تاکنون مورد اثبات‌شده‌ای از انتقال ویروس کووید-۱۹ از حیوانات به انسان گزارش نشده است.

امیری با بیان اینکه آزمایش بررسی ویروس کووید-۱۹ در چندین سگ و گربه (گربه خانگی) و یک ببر به دنبال تماس نزدیک با انسان‌های آلوده،- مثبت شده است، افزود: گربه‌ها حساس‌ترین گونه حیوانی برای کووید-۱۹ هستند و می‌توانند به بیماری بالینی مبتلا شوند. همچنین امکان سرایت بیماری کووید-۱۹ از گربه‌ آلوده به سایر گربه‌ها در صورت تماس نزدیک و طولانی بین آنها وجود دارد.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: سایر گربه‌سانان نظیر شیر و ببر نیز می‌توانند به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شوند.وی درباره احتمال انتقال ویروس از انسان به سایر گونه‌های جانوری اظهار کرد: به نظر می‌رسد راسوها (Ferrets) نیز مستعد ابتلا به عفونت هستند، اما کمتر به بیماری مبتلا می‌شوند و این در حالی است که در محیط آزمایشگاه راسوهای آلوده به ویروس نیز قادر به انتقال عفونت به سایر راسوها بودند.

امیری با اشاره به اینکه سگ‌ها نیز مستعد ابتلا به عفونت هستند اما کمتر از گربه‌ها و راسوها مبتلا می‌شوند، ادامه داد: امکان آلوده شدن خفاش‌های میوه‌خوار مصری به ویروس کووید-۱۹ در محیط آزمایشگاه اثبات شده اما علائمی از بیماری یا توانایی انتقال موثر عفونت به خفاش‌های دیگر را نشان نداده است. همچنین به نظر می‌رسد طیور و خوک‌ها مستعد ابتلا به عفونت کووید-۱۹ نیستند.وی افزود: در صورتی که فردی هر نوع علائم بیماری (به خصوص تب و سرفه) را دارد باید از ماسک استفاده و از تماس با حیوانات (اعم از اهلی، خانگی یا وحشی) جدا خوداری کند. همچنین در صورتی که به بیماری مبتلا هستید و حیوان خانگی دارید، مراقبت و تغذیه حیوان خود را به فرد دیگری که فاقد علائم بیماری است واگذار کنید و در صورت امکان حیوان را به مکان دیگری غیر از محل زندگی خود انتقال دهید. حتی در زمانی که سالم هستید، قبل و بعد از دست زدن به حیوانات، حتما دست خود را با آب و صابون بشویید و تا حد امکان از دستکش یکبارمصرف استفاده کنید.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر جلوگیری از تماس حیوانات خانگی با سایر حیوانات به ویژه سگ‌ها و گربه‌های ولگرد تصریح کرد: دقت کنید از مصرف غذا و آب آلوده توسط حیوانات خانگی جلوگیری شود. توجه کنید که حیوانات خانگی باید به طور منظم، دوره‌ای و مستمر از سوی دامپزشک مورد معاینه قرار گیرند و به محض بروز علائمی دال بر بیماری، تا رفع کلیه علائم و تایید دامپزشک مبنی بر درمان کامل، حیوان بیمار در مکانی مجزا از انسان‌ها و سایر حیوانات نگهداری شود.خسرو(آئینه) July 14, 2020 07:04 PM

این دانشمندان و پژوهشگران ما را سر در گم میکنند در 3 اردیبهشت خبری در همین ایران پرس نیوز منتشر شد به این مضمون که " سیگاری‌ها کمتر در معرض ابتلا به کرونا هستند! نتیجه تحقیق گروهی از دانشمندان فرانسوی نشان می دهد که افراد سیگاری کمتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» هستند
اصلا آدم نمیدونه حرف کی رو باور کنه با تشکر از ایران پرس نیوز

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو(آئینه) September 25, 2020 05:15 PM

در تایید کامنت بالا لطفا به مشخصات خبر منتشر شده قبلی دز زیر توجه فرمائید:
چهارشنبه، 3 اردیبهشت ماه 1399 = 22-04 2020
کشف جدید دانشمندان فرانسوی در باره ویروس کرونا
سیگاری‌ها کمتر در معرض ابتلا به کرونا هستند!

نتیجه تحقیق گروهی از دانشمندان فرانسوی نشان می دهد که افراد سیگاری کمتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» هستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  3185 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.