آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

چهارشنبه، 30 مهر ماه 1399 = 21-10 2020

سفر وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان به واشنگتن

ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز سه شنبه همزمان با ادامه درگیری‌ها در منطقه ناگورنو قره باغ اعلام کردند که وزرای خارجه دو کشور برای دیدار با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به واشنگتن خواهند رفت.

بنا به اعلام باکو و ایروان قرار است وزرای خارجه دو کشور روز جمعه در راستای تلاش برای پایان بخشیدن به درگیری ها با مایک پمپئو ملاقات کنند. این در حالی است که هر دو طرف روز سه شنبه از ادامه درگیری ها سخن گفتند.

مایک پمپئو هفته گذشته از تلاش های دیپلماتیک واشنگتن برای کمک به دستیابی به راه حلی «پایدار» در قره باغ سخن گفته بود. وزارت خارجه ایالات متحده تاکنون درباره برنامه سفر وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به واشنگتن اظهارنظری نکرده است.

هنوز مشخص نیست که دیدار وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان با همتای آمریکایی خود به صورت مشترک انجام خواهد شد یا جداگانه.


وحشت ارامنه از افزایش نفرت ‌پراکنی در ترکیه

دولت اردوغان در جنگ قره‌باغ آشکارا جانب جمهوری آذربایجان را گرفته است. همین موضوع باعث افزایش فشار بر ارامنه ساکن ترکیه شده است. بسیاری از شهروندان ارمنی ساکن استانبول احساس ترس و ناامنی می‌کنند. نفرت‌پراکنی در حال افزایش است.

حدود ۶۰ هزار شهروند ارمنی در ترکیه زندگی می‌کنند. گفته می‌شود که تشدید رویارویی دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بر رویکرد دولت و جامعه ترکیه در ارتباط با شهروندان ارمنی ساکن این کشور تاثیر گذاشته است.

به گزارش دویچه وله، سایت "تاگس‌شاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان با انتشار گزارشی از استانبول، به دشوار شدن شرایط زندگی شهروندان ارمنی در ترکیه پرداخته است.

اکثر شهروندان ارمنی در ترکیه در شهر استانبول زندگی می‌کنند. مریم یکی از آن‌هاست. البته خبرنگار "تاگس‌شاو" می‌گوید، مریم نام واقعی این شهروند ارمنی نیست و او از بابت نگرانی درباره فشار علیه خود، حاضر به افشای هویتش نشده است.

مریم می‌گوید: «مردم [ارامنه] حتی در خانه‌های خود درباره برخی از مسائل صحبت نمی‌کنند. یا تنها با پچ‌پچ کردن درباره این مسائل حرف می‌زنند.» او می‌گوید همه از این موضوع واهمه دارند که همسایه‌های دیگر بتوانند سخن آن‌ها را بشنوند.

این شهروند ارمنی ساکن استانبول از وحشت عمومی ارامنه در ترکیه سخن می‌گوید و تاکید می‌کند که تحولات سیاسی اخیر باعث نگرانی او نیز شده است.

گارو پایلان، نماینده ارمنی مجلس ترکیه و وابسته به "حزب دموکراتیک خلق‌ها" است. او آشکارا درباره رویارویی‌های قره‌باغ سخن می‌گوید. پایلان از دولت ترکیه درخواست کرده است تا در راستای برقراری صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان تلاش کند.

به باور این نماینده ارمنی، دولت ترکیه و جامعه ۸۳ میلیون نفری این کشور مسئولیت سنگینی در قبال تنش قره‌باغ دارند.

او می‌گوید از زمانی که به طرفداری از استقرار صلح در مناقشه قره‌باغ پا به میدان گذاشته، مورد تهدید نیروهای افراطی قرار گرفته است.

افزایش نفرت‌پراکنی

پایلان بر این باور است که دامن زدن به نفرت‌پراکنی علیه ارمنستان از سوی دولت و رسانه‌های ترکیه، عملا راه را برای نفرت‌پراکنی در خود جامعه ترکیه و علیه شهروندان ارمنی این کشور هموار کرده است.

مناقشه بین ترک‌ها و ارمنی‌ها در ترکیه به نسل‌کشی قرن پیش ارامنه در دوران حکومت عثمانی بازمی‌گردد. بر اساس ارزیابی مورخان، در جریان آن نسل‌کشی دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر از ارامنه جان خود را از دست دادند. به‌رغم آن، دولت ترکیه مخالف استفاده از واژه "نسل‌کشی" در ارتباط با کشتار ارامنه است.

پایلان می‌گوید: «ما شهروندان ارمنی، چهار نسل است که می‌دانیم سیاست‌های نژادپرستانه به کجا راه می‌برد.» او از دولت ترکیه در دامن زدن به این نفرت‌پراکنی انتقاد می‌کند و نسبت به پیامدهای آن برای جامعه ترکیه هشدار می‌دهد.

گفته می‌شود پس از افزایش تنش در مناسبات بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بسیاری از شهروندان ترک با برافراشتن پرچم‌های دو کشور ترکیه و آذربایجان در خیابان‌های محل زیست ارامنه در استانبول در تردد هستند.

مریم بر این باور است که ترک کشور ترکیه راه‌حل مناسبی برای مقابله با این نفرت‌پراکنی نیست. او می‌گوید: «اگر کسی بخواهد در این عرصه اقدام موثری انجام دهد، باید در ترکیه بماند.»

پایلان نیز از حمایت و پشتیبانی بسیاری از شهروندان ترک از تلاش‌های او برای مقابله با نفرت‌پراکنی و صلح در قره‌باغ سخن می‌گوید.

او می‌گوید میلیون‌ها نفر از تلاش‌های صلح‌جویانه او حمایت و پشتیبانی می‌کنند. می‌گوید: «آن‌ها با جمع‌آوری امضا و دادن بیانیه‌های مطبوعاتی از تلاش من حمایت می‌کنند. زنگ تلفن من برای لحظه‌ای قطع نمی‌شود. خیلی‌ها تماس می‌گیرند تا همبستگی خودشان را به اطلاع من برسانند.»


دخالت اردوغان، بحران "قره ‌باغ" را پيچيده ‌تر کرد

به گزارش اسکای نیوز، رئیس جمهور ارمنستان تاکید کرد دخالت‌های ترکیه، بحران در منطقه قره باغ را پیچیده‌تر کرده است.

آرمین سرکیسیان در مصاحبه اختصاصی با این شبکه گفت: این جمهوری آذربایجان بود که جنگ را آغاز کرد و دخالت‌های ترکیه باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع در منطقه قره باغ شد. ترکیه هزاران مزدور برای حمایت از جمهوری آذربایجان اعزام کرد که باعث خشم روسیه و جامعه جهانی شده است.

سرکیسیان افزود: در طول چند دهه گذشته مذاکرات درباره آینده قره باغ بین آذربایجان و ارمنستان در چارچوب گروهی که آمریکا، روسیه و فرانسه هدایت آن را برعهده دارند، ادامه داشت. در طول این مدت، مناقشه‌هایی وجود داشت، اما منطقه‌ای و محدود بود، اما این بار جنگ بزرگ و گسترده است. صد‌ها نفر کشته شده اند. اگر به سخنان مقامات آذربایجان گوش کنید، می‌بینید که آن‌ها از مذاکرات خرسند نبودند و به همین علت به این تصور رسیدند که می‌توانند مشکل را با توسل به زور حل کنند. تاکید می‌کنم هیچ راهی وجود ندارد که این مناقشه با توسل به زور حل شود. فکر نمی‌کنم بتوانند ملت قره باغ را پاکسازی قومیتی کنند.

وی خاطر نشان کرد: به نظر من این مناقشه با دخالت طرف ثالث، پیچیده‌تر شد. امیدوارم جمهوری آذربایجان پس از هفت روز درگیری فهمیده باشد که هیچ دستاورد ملموس و راهبردی نداشته است. صد‌ها نفر از دو طرف که فقط از نظامیان نیستند، بلکه از غیر نظامیان در روستا‌های قره باغ نیز هستند، کشته شده اند. اوضاع از کنترل خارج خواهد شد. دخالت ترکیه، اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند.


دیپلمات سابق ترکیه: دیپلماسیِ تنهایی اردوغان در دنیا

ماجراجويی های چند ماه اخیر اردوغان در حوزه شرق مدیترانه و شمال آفریقا و قدرت نمایی او در لیبی و سواحل قبرس و یونان، از سوی برخی محافل در آنکارا مورد تایید و پشتیبانی قرار گرفته است. اما در این میان، خبری از حمایت های منطقه ای و بین المللی نیست و به قول احمد داود اوغلو رهبر سابق آکپارتی، حالا غیر از جمهوری آذربایجان، کشوری نیست که حامی سیاست خارجی ترکیه باشد.

در نتیجه بسیاری از تحلیلگران، از این وضعیت، به عنوان تنهایی و انزوای اردوغان یاد کرده اند. نامق تان، سفیر سابق ترکیه در آمریکا، یکی از افرادی است که در این مورد، قلم زده است. او تحلیل خود را با عنوان «دیپلماسیِ تنهایی»، در پایگاه اینترنتی مراد یتکین منتشر کرده است.

سیاست خارجی ترکیه، روز به روز وضعیت تاسف برانگیزتری به نمایش می گذارد. در سوریه، اسراییل، لیبی و مصر، سفیر نداریم. در لبنان، امارات و عربستان سعودی، ظاهراً سفیر داریم ولی به معنای واقعی کلمه، فعالیتی نداریم.

در روابطمان با اتحادیه اروپا، شاهد وقفه و رکود هستیم، با یونان، فرانسه و آلمان، تنش داریم. در روابطمان با آمریکا هم مشکلات جدی داریم. این تابلویی است که تنها با واژگانی همچون تنهایی و انزوا، می توان آن را توصیف کرد.

چند سال پیش، در منطقه پرتنش خاورمیانه، ترکیه «جزیره ثبات» بود. حتی ما را به عنوان ضامن و به وجودآورنده ثبات در منطقه می شناختند. اما همچنان که بهار عربی، تبدیل به زمستان عربی شد، ما هم در تمام مشکلات و تنش های منطقه، طرف شدیم و کشورمان تبدیل به جزیره تنهایی شد و حالا نه تنها دشمنان، بلکه دوستانمان هم، بی تعارف اعلام می کنند که سرچشمه تنش و بی ثباتی هستیم.مهتاب September 13, 2020 12:28 PM

اين گردن كلف خر داره همان راهي را ميره كه ملايان در إيران رفتن و ميرن اين احمق اخرش تركيه را مثل إيران ميكنه و فداي اميال و جاه طلبي و قدرت طلبي با يه اتيتك اسلامي داره بگاه ميده واي بدبخت مردم و كشور كه دست اين جاهلان مذهبي حرومزاده مي افتن يا افتادن

گزارش یا اعتراض به این نظر


سارا September 13, 2020 08:09 PM

مردم ترکیه چرا مملکت را به اسلامگریان بدون عمامه سپرده اند ! ! این نیمچه دموکراسی را هم از دست خواهند داد و پشیمانی سودی ندارد ترکیه ‌جمهوری اسلامی بعدی خاورمیانه است

گزارش یا اعتراض به این نظر


arzhang September 17, 2020 04:42 AM

خمینی که میخواست قبل از مرگش همه مکانهای مقدس دنیا دستش باشد وهمه جا حکومت اسلامی شود وهمه خانمهای دنیا چادری شوند بعضی کشورها مثل عربستان وعراق را همان سال اول بدبخت کرد در عربستان بنام قیام شیعه یان بود که منجر به حمام خون شد بعدش حمله تروریستی به مسجد معروف مدینه که این دو مداخله خمینی باعث شد دولت عربستان ضعیف و مفتی های وهابی فناتیک قدرت بدست بگیرند در عراق خمینی به نیرو هوایی و تروریستهای خودش دستور داد که صدام را بگشند که باعث شروع جنگ ایرن ـ عراق شد در ترکیه برای عوض کردن حکومت سکولار به اسلامی پولهای بیلیونری خرج کردن که یواش یواش حزب عدالت که کمتر از ۱۰٪ رای میاورد پیروز شود که آخرش امروز میبینیم اردغان قران بدست ۲۰ ساله داد میزنه محمد دوست جون جونی من است و به من گفته پول ثروت مملکت را خرج اسلام و مسلمان کن

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی October 1, 2020 10:13 PM

ملا هنوز فکر میکنه من از نسل خداپنداران خمینی هستم که مثل اربابش استعمار پیر میگه تفرقه بینداز و حکومت کن و زیر فقر و ستم نگهدار و حکومت کن!من به عنوان یه ایرانی ترک زبان میگم خودتی ملای احمق که مردمی که از فقر و استبداد و خفقان و شکنجه به ستوه اومدن چقدر بیدرد تشریف دارند که به فکر طرفداری از آذربایجان بیفتند وبفکر نوید افکاری و پدر امیر حسین و غیره نباشند که کنار گوششان زیر ظلمند بعد به فکر جنگ ابلهانه ای توسط یک خمینی و صدام دیگری باشند؟ برای من البته صلح در دنیا مهم هست ولی الویت اولم صلح و آرامش و آزادی و رفاه تنها و تنها ایران مظلومم هست و خواهد بود بقیه در درجه دوم آنهم بدون تعصبات قبیله ای و فله ای خواهد بود و بر اساس منافع ایران عزیزم! چند نفر رو فریب میدی فکر میکنی منم میافتم دنبالت!اولویت من خدا_شاه_میهن هست و خواهد بود

گزارش یا اعتراض به این نظر


کارل مارکس October 2, 2020 11:54 PM

ما مردم صلح دوست دیگه توقع نداشتیم که بخشی از آذری های ما آنقدر نژاد پرست شده باشند که طرفدار جنگ، نسل کشی، هژمونی گری علیه مردم بیگناه ارمنی در آیند
آیا رشد فکری مردم ایران منفی شده است و یا اینکه آنهایی که در بعضی شهرها به نفع آذربایجان بیرون ریختند افراد بسیج و پاسداران سازمان داده شده حکومت ملایان تشنج مرام هستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام October 3, 2020 05:38 AM

آقای کارل مارکس ارمنستان خاک قانونی آذربایجان را اشغال کرده و تخلیه هم نمی‌کند این چه ربطی به نژاد پرستی دارد؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


کاریکامراناتور October 3, 2020 07:05 AM

ترکیه هار شده و پاچه میگیرد!

گزارش یا اعتراض به این نظر


seda October 4, 2020 02:47 PM

ذرود بر آذزبایجان!

گزارش یا اعتراض به این نظر


akbar October 4, 2020 06:07 PM

لعن و نفرین بر رجب شیطان این مرد خونخوار و ضد انسان در تمامی کشتاارهایی ک در عراق سوریه لیبی آذربایجان و ارمنستان بوجود آمده نقش کلیدی داره او خود شیطان هست بارها از حضور خطرناک و افکار محرابش گفته بودم لذا جامعه جهانی در برابر این ضد انسان ضد مسلمان و ضد اخلاق بایستد و جلوی خواسته ها ی ضد بشریش بایستد

گزارش یا اعتراض به این نظر


کارل مارکس October 5, 2020 01:00 AM

در دوران جنگ ایران و روم بسرکردگی جولیوس سزار این پادشاه ارتش ارمنستان بود که با پادشاه ایران اشک اشکانی متحد شد و هردو سپاه جلوی هجوم ارتش متجاوز روم ایستادند و رومی ها را شکست داد ند و خودش در این جنگ کشته شد
درود بر شجاعت و وطن پرستی هر دو پادشاه

گزارش یا اعتراض به این نظر


رضا.ف October 5, 2020 02:06 AM

این رجب بقال هیچی نیست خودشم می دونه اقتصادشم در اثر کرونا نابود شده به زودی یا با رای مردم یا با کودتا سرنگون میشه این خط این نشان
این قاعله قره باغ بازی جدید روسهاست برای نجات دیکتاتور بلاروس! !
این رجب بقال هم عین کلاغ قارقار میکنه تا بلکه بتونه 30 میلیون شیعه علوی ترکیه رو با حمایت زارتی از اذربایجان شیعه بکشه سمت خودش بهش رای بدن امسال اشورا هم داشت برای امام حسین نوح میخوند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرام October 5, 2020 03:25 AM

آذریهای ایران در جنبش های ضد رژیم چند سال اخیر که بسیاری از شهرهای ایران را در برگرفت نقش کمرنگی داشتند و حالا تعدادی در شهرهای آذربایجان و حتی تهران با بر افراشتن پرچم ترکیه و طرفداری از علی اف و اردغان به تظاهرات پرداخته اند باید پرسید کسانی که برای آزادی خود از بند ملایان تلاشی نمیکنند چگونه است که الان طرفدار آزادی قره باغ شده و زیر بیرق علی اف و اوردغان سینه میزنند در ضمن جمعیت ارامنه قره باغ بیشتر از آذریهای این ناحیه میباشد

گزارش یا اعتراض به این نظر


ایرانی October 5, 2020 04:13 AM

شنیدم ارمنستان جایی نقشه ای نصب کرده که آذربایجان غربی و دریاچه ارومیه رو به نقشه ی خودش ملحق کرده! کشور آذربایجان هم به کل مناطق ترک زبان ایران چشم طمع داره و همیشه آذربایجان شرقی و غربی رو با دریاچه ارومیه به نقشه خودش ملحق کرده! اینا خبر دارن خودشون جزو ایران بودن و جدا شدند؟؟ یا خبردارن که دریاچه ارومیه خشک شده؟؟ ترکیه هم که کلا کشوری نیست بهش چشم نداشته باشه! میخواست تو مسجد شام نماز بخونه حالا هم که به فکر اورشلیم افتاده، توی عراق هم که تا کرکوک چشم داره! عراق هم که زمان صدام خوزستان استان نمیدونم چندمش بود! ظریف هم که به قرارداد 25 ساله ترکمانچینش افتخار میکنه! بعد این وسط آمریکا شیطان بزرگه و تنها دشمنمون که حتی علت برای دشمنی باهاش نداریم یعنی کینه تاریخی نداریم ولی تا دلت بخواد هر دومون علت برای دوستی با هم و اتحاد داریم!

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام October 6, 2020 11:57 AM

رئیس جمهور ارمنستان شکر خورد مردک مافیا باز دزد

گزارش یا اعتراض به این نظر


azadi October 6, 2020 12:39 PM

اصولا مسلمان از فرط بی فرهنگی و بی منطقی هر اراده ای که میکنه مخالف اصول است بهشت را به جهنم/ طلا را به خاک/ صلح را به جنگ/ غرور بهروزی را به ننگ تبدیل میکنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


امیر October 12, 2020 04:18 PM

ترکیه فکر میکنه که قدرت داره، ولی به نظر من چون خیلی پر رو شده، میخواهند بلائی سرش بیاورند از برای ایران خیلی بدتر ملاها که روی نفت و گاز نشستند این وضعشان هست، وای به حال ترکیه یادم میاد حدود ۳۰ سال پیش که تو استانبول سر خیابان بیازید کله ایرانی فراری از ایران روی زمین پخش بود که پلیس ترکیه زده بودش بله اینچنین است روزگار ترکیه تاوان این خیانت ها به همسایگانش را خواهد داد و این شروع بازیست

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  15382 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.