آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

دوشنبه، 1 دی ماه 1399 = 21-12 2020

اعتراف به وادادگی اصلاح‌طلبان در روزنامه نزدیک به آنها

تا پیش از سال ۹۶ شبکه‌های اجتماعی مجازی نقطه قوت و مزیت اصلاح‌طلبان بود. آن‌ها با وجود آنکه به صداوسیما دسترسی نداشتند و حتی آنجا مورد تهاجم قرار می‌گرفتند در شبکه‌های اجتماعی توان اقناع‌سازی و بسیج افکار عمومی را داشتند. اما اکنون هر روز در توییتر کتک می‌خورند!

روزنامه اعتماد نوشت: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ بحث بر سر نحوه شرکت اصلاح‌طلبان در محافل سیاسی مختلف داغ شده است؛ گمانه‌زنی در مورد کاندیدا‌های انتخاباتی افزایش یافته، ایده‌ها در مورد سازوکار اجماع میان اصلاح‌طلبان در دست بررسی است و ارزیابی وضعیت سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان محل مناقشه است.

برخی با استناد به رفتار کاربران شبکه‌های اجتماعی مجازی معتقدند که اقبال به اصلاح‌طلبان در جامعه کم شده و امکان پیروزی آن‌ها در انتخابات بسیار پایین است. اما واقعا شانس پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات چگونه است؟ کلان‌داده‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی در این خصوص چه می‌گویند؟

تحلیل داده‌های توییتری در ۹ ماه اول سال جاری نیز موید همین امر است که اصلاح‌طلبان در توییتر، جایی که جریانات سیاسی و رسانه‌ای بیشترین تحرک را در آن دارند، شرایط اسفناکی را تجربه می‌کنند. یافته‌های حاصل از بررسی توییت‌های پرلایک منتشر شده راجع به چهره‌های شناخته شده اصلاح‌طلب نشان می‌دهد که انتقاد‌ها از این چهره‌ها در طول ۹ ماه گذشته به مراتب بیش از حمایت‌های صورت گرفته از آنان بوده است.

تداوم این وضعیت برای اصلاح‌طلبان و عدم دفاع کاربران شبکه‌های اجتماعی مجازی از آن‌ها در سال منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند نتایج ناامیدکننده‌ای برای آن‌ها به دنبال داشته باشد. اصلاح‌طلبان هر روز در توییتر کتک می‌خورند و کسی نیست که از آن‌ها دفاع کند. اگر همین وضعیت در اینستاگرام و سایر رسانه‌های آنلاین نیز تداوم داشته باشد، امکان توفیق آن‌ها در جریان انتخابات بسیار دشوار خواهد شد. نیرو‌های اصلاح‌طلب امروز و با یک تاخیر چند ساله متوجه شده‌اند که در فضای آنلاین وضعیت بحرانی دارند. اما برای عبور از این بحران هیچ تلاش و اقدامی نکرده‌اند.

تداوم این وضعیت می‌تواند بیش از پیش باعث افول سرمایه اجتماعی آنان شود و حتی اگر بهترین عملکرد را از خود ارایه دهند به دلیل جدا افتادگی از مردم و جوانان و نداشتن ابزار ارتباطی مناسب با آن‌ها نمی‌توانند عملکرد خود را تبیین کنند. به تعبیر کاستلز، سیاست در جامعه شبکه‌ای بر بال رسانه‌ها می‌چرخد و امروزه رسانه‌های آنلاین مهم‌ترین رسانه‌ها در دنیای مدرن هستند. غفلت از این رسانه‌ها به اندازه غفلت از سیاست‌ورزی مناسب، پیامد‌های مهلکی برای اصلاح‌طلبان خواهد داشت که نتایج آن را امروز و در داده‌های ارایه شده از توییتر فارسی می‌توان دید.


کشور باید از دست این جماعت خلاص شود

فائزه هاشمی رفسنجانی گفته: کشور باید از دست دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب خلاص شود

وی در گفتگويی با سایت خبرآنلاین از جمله گفت: عملکرد اصولگرایان سال‌ها است که معلوم است و اصلاح طلبان هم در این چند سال اخیر در مجلس و شهرداری ها و شورای شهر و ریاست جمهوری عملکرد خودشان را نشان دادند. بنظر می رسد هدف اصلی برای مدیران بیشتر بقا است تا توجه به شاخص های توسعه و پیشرفت و کشورداری خوب. اعتقاد دارم که اگر کشور می خواهد در مسیر درستی قرار گیرد باید از دست این دو جریان سیاسی خارج شود و یکسری مدیر واقعی غیر ایدئولوژیک که یا حذف شده اند، یا خود کنار رفته اند و یا از کشور رفته اند بر سر کار بیایند.

فائزه هاشمی گفت: دچار سوء مدیریت هستیم. انتهای مدیریت ما همین است، من اعتقاد ندارم که آقای روحانی فقط دچار فشارها و موانعی بوده که اصولگراها برای او ایجاد کردند، بخشی از آن هم به سوءمدیریتی برمی گشت که در دولت وجود داشت.

وی در پاسخ به این پرسش كه روی کار آمدن بایدن می‌تواند نقطه امیدی برای انتخابات و حضور اصلاح طلبان باشد؟، گفت: نه، به روش های اینطرف برمی گردد، چگونه می خواهیم از روی کار آمدن بایدن برای منافع ایران و حل مشکلات کشور استفاده کنیم. آن روش ها است که ممکن است عده ای را متقاعد کند تا رای دهند. من اگر امریکایی بودم و یا به عنوان یک شهروند جهانی اگر حق رأی داشتم به آقای ترامپ رای نمی دادم، ولی برای ایران ایشان را ترجیح می دادم. دموکرات ها قبلا هم روی کار بودند، اگر ما از این رفتارهای غیر معقول دست بر نداریم فرق آنچنانی ندارد، بعد از یک تأثیر روانی کوتاه مدت باز همان آش و همان کاسه است.

دختر رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان كرد: متأسفانه خود اصلاح طلبان هم دموکرات نیستند و در درون خودشان اعتقاد واقعی به دموکراسی ندارند، این موضوع به لیدری آقای خاتمی هم برمی گردد، در شورای عالی اصلاح طلبان افراد بیشتر بر اساس سلیقه آقای خاتمی حضور دارند، سیستمی وجود ندارد که چند درصد زنان، چند درصد جوانان و کلا چه ترکیبی آنجا باشند، بخشی از نا امیدی اصلاح طلبان از جمله خودم همین جا است، همچنین این روند دموکراتیک در احزاب هم کمتر وجود دارد، خود اصلاح طلبان در درون خودشان نیاز به اصلاحات جدی دارند.


مردم دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نمی کنند

یك تحلیلگر مسائل سیاسی،‌ در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین می‌گوید: برای مردم سوال پیش آمده که رفتن به پای صندوق و رأی دادن و انتخاب این دولت یا آن دولت، این رئیس‌جمهوری یا آن رئیس‌جمهوری،‌ این مجلس یا آن یکی چه تاثیری بر سیاست‌های کلان کشور می‌گذارد؟ آیا سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تغییر کرده؟ چه تغییر مهمی یا حتی چه تغییر غیرمهمی رخ داده که ما بگوییم،‌ این تغییر در نتیجه شرکت مردم در انتخابات بود. بنابراین مردم می‌گویند، برای کدام فایده و حاصل برویم رأی بدهیم؟

صادق زیباکلام می گوید: مردم به صندوق رأی پشت کرده‌اند. برای اینکه در نتیجه انتخابات ۹۴ و شاید از آن مهم‌تر انتخابات ۹۶ که روحانی توانست دولتش را تمدید کند،‌ هیچ تغییر و هیچ تحولی در کشور صورت نگرفت؛ یعنی در نتیجه‌ رفتن مردم به پای صندوق رأی در آن سال‌ها، هیچ اتفاقی نیفتاد. از این رو این سوال برای مردم پیش آمده است که رفتن به پای صندوق و رأی دادن و انتخاب این دولت یا آن دولت، این رئیس‌جمهوری یا آن رئیس‌جمهوری،‌ این مجلس یا آن یکی چه تاثیری بر سیاست‌های کلان کشور می‌گذارد؟ آیا سیاست ما در سوریه تغییر کرد؟ آیا سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ما تغییری کرده است؟ چه تغییر مهمی یا حتی چه تغییر غیرمهمی رخ داد که ما بگوییم،‌ این تغییر در نتیجه شرکت مردم در انتخابات بود. بنابراین مردم می‌گویند، برای کدام فایده و حاصل برویم رأی بدهیم؟ به همین دلیل از مدت‌ها قبل از انتخابات اسفندماه ۹۸ مردم به این تصمیم رسیده بودند که در انتخابات شرکت نکنند که شرکت هم نکردند. مردم در انتخابات ۱۴۰۰ هم رأی نخواهند داد.


هشدار فدائیان اسلام به سرکردگان نظام

دبیر کل جمعیت فدائیان اسلام گفته: متاسفانه فضای سیاسی و مدیریتی نسبت به قبل بدتر شده است؛ یعنی افراد به خاطر منافع شخصی و خودخواهی به راحتی منفعت ملی را نادیده می‌گیرند و فقط غرایز شخصی را مد نظر قرار می‌دهند آن هم در شرایطی که ایران به عنوان ام القری جهان اسلام شناخته می‌شود و به همین دلیل همه باید از رفتار خود مراقبت کنند تا خدای نکرده خدشه‌ای به وجهه نظام و انقلاب وارد نشود.

به گزارش اعتمادآنلاین، محمدمهدی ‌عبدخدایی ادامه داد: مردم ایران در شرایط بدی زندگی می‌کنند. این گرفتاری‌ها اوضاع جامعه را طوری به هم ریخته است که مردم در انتخابات اسفند ۹۸ با صندوق رأی قهر کردند و در خانه‌هایشان نشستند و در انتخابات شرکت نکردند که این واقعاً اتفاق بدی است. به نظر من شرکت نکردن مردم در انتخابات باید دست‌اندرکاران را به طور جدی به فکر بیندازد تا ببینند کجاها کوتاهی شده است که مردم دلسرد شده‌اند.

او اضافه کرد: مسئولان باید به فکر باشند تا به طریقی راهی برای عبور از این شرایط بحرانی پیدا کنند. به مسئولان هشدار می‌دهم اگر وضعیت بهبود پیدا نکند و به مشکلات مردم رسیدگی نشود،‌ فقط ۲۰ درصد مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ (سال آینده) شرکت خواهند کرد.

چماقکش معروف تکلیف انتخابات بعدی را روشن کرد

سرکرده انصار حزب‌الله، همه چیز را درباره انتخابات سال آینده جمهوری اسلامی روشن کرده و گفته است ما چیزی به نام انتخابات نداریم و در واقع انتخابات، درون یک جریان است.

«حسین الله‌کرم»، چهره سیاسی اصولگرا، چند روز پیش تاکید کرد: «این دوره انتخابات ریاست جمهوری برای اصلاح‌طلبان خوب نخواهد بود، اصلاح‌طلب‌ها چه با یک لشکر و چه با یک نفر وارد عرصه انتخابات شوند با شرکت نکردن آنها برابر خواهد بود، در هرصورت امیدوارم جریان اصلاح‌طلبی هیچ وقت به این نتیجه نرسد و در انتخابات شرکت کند.»

«جواد امام»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در این باره گفت: الله‌کرم همه چیز را درباره انتخابات آینده روشن کرد. او گفته است ما چیزی به نام انتخابات نداریم و در واقع انتخابات درون یک جریان است. از این رو عملا الله‌کرم انتخابات را منتفی دانسته‌ و یک رقابت درون جریانی دانست.

مشاور رئیس دولت اصلاحات بیان کرد: بنابراین این روند، تهدید جدی برای کشور، حذف جمهوریت و در نتیجه لطمه زدن به اسلامیت است چراکه حق قانونی افراد در تعیین سرنوشت شان، سلب شده است. ابتدا نهادهای حاکمیتی باید تکلیف خود را با این تریبون‌ها مبنی بر اینکه به اصلاح‌طلبان اجازه ورود به انتخابات ۱۴۰۰ داده نمی‌شود و رقابت درون گروهی بین اصولگرایان است را مشخص کنند چراکه با این روند انتخابات رقابتی را شاهد نخواهیم بود. از این رو بهتر است ابتدا تکلیف این تریبون‌ها مشخص شود بعدا در مورد انتخابات بحث شود.


مشارکت در انتخابات دور دوم مجلس ولایت: ۱درصد

سایت دیده بان ایران نوشت: بر اساس آخرین نتایج انتخابات شهرستان کرج، شهرستان فردیس و شهرستان اشتهارد تنها ۲۰ هزار و ۷۹۸ نفر از مجموع یک میلیون و هفتصد و پنجاه و یک هزار واجد شرایط در انتخابات دوره دوم مجلس شرکت کرده اند که ۱/۲ درصد می شود .

بر اساس این گزارش آرا صحیح ۱۹،۸۲۵ رای و عباسی منتخب این شهرستان ها با ۱۳ هزار رای وارد مجلس شده است‌.ایرانی September 13, 2020 11:43 PM

والله فکر کنم کلمه انتخابات برای اهریمن اشغالگر اصلا مناسب نیست انتصابات دیکتاتوری قتل و جنایت و سرکوب کلمه خیلی مناسبتری هست همون یه درصدم زیاد هست و نباید حتی مزدوران و حامیانش بهش رای بدن چون اونا رو قربانی و فدای خودش میکنه و خواهد کرد عجب اعتماد بنفس کاذبی! ! ظریف راست میگه من خودم انتخاب کردم که براندازی همچنین اهریمن اشغالگری رو با افتخار بپذیرم هر چی امید بیهوده تا حالا مردم به اصلاح شما بسته بودند از سراب کاذب تر و بیهوده تر بود و خودتون با تمام وجود ثابت کردید و حالا روحانی کلاش و شیاد و جانی جرات میکنه بگه نباید مردم انتظار داشته باشند و ما اگه انتظارات مردم رو افزایش بدیم باختیم! این طرز فکر تمام سران لجن ج ا و وابستگان و نزدیکان و جزو این مافیا هست و چپ و راست و متعادل ودیگر احزاب کاذب و تنور گرم کن هست فرقی با هم ندارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


koroush September 15, 2020 10:01 AM

برای ابرو کاذب خریدن برای اصلاحطبان گفته که در اینده بتوانند ازشون استفاده کنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی October 3, 2020 03:53 PM

اولا"مهدی عبدخدائی بک بازاری قدیمی اسلامگراست که حنی دردوران پیش ازانقلاب منحوس باتفاق دونفردیگرازهمفکرانش که مرده اندتجارت چای کشوررابرعهده داشتند دردوران جمهوری اسلامی هم همین آقاوچند تن دیگرازهمفکران موتلفه ایش صنعت چای کشوررانابودکردندوانحصار چای قاچاق درتیول اینها بوده است دوستان دیگرش هم یارئیس اطاق بازرگانی هستند مثل آل اسحاق یا اطاق نجاری جمهوری اسلامی باچین رادراختیارداشتند مثل اسدالله عسگراولادی که اخیرا"مرد دیگر موتلفه ای ها هم واردات میوه وسایراقلام دارداتی کشوررابرعهده دارند که تماما" ازحمایت ولایت فقیه ودلاردولتی 4200 تومانی فیض میبرند پس این یکی داره چرتوپرت میگه میماند جوادامام که صحبت ازانتخابات رقابتی میکندکه اوهم وچاریک توهم مالیخولیائی است کدام انتخابات؟؟ چه کشکش چه پشمی؟؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


قاسم October 3, 2020 10:57 PM

از همان بدو شروع حکومت آخوندی مسخره ترین کلمه معروف انتخابات بود و هست آخر احمق ها در جمهوری جهل و جنون و جنایت و چپاول و دزدی غارتگری و شکنجه انتخابات آخوندی کیلویی چند است کرم الهه درست میگه با اینکه در کله ایشان چیزی بنام مغز وجود ندارد این یکی را درست میگه انتخاباتی در کار نیست چند راس دزد و جنایتکار و بیسواد چون اسلحه دارند به مردم زور می گویند و هر کاری دوست دارند انجام می دهند انتخابات را هم علم می کنند برای اینکه به دیگر کشور ها نشان دهند که ایران هم کشوری است با انتخابات و رییس‌جمهور و مجلس مردم دنیا نمی دانند که همه مغز های این جماعت آخوندی را که روی هم بگذارند وزنش از مغز یک گنجشک هم کمتر است

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام October 6, 2020 11:59 AM

زیباکلام لازم نکرده واقعیت‌های جامعه رو به نفع رژیمت مصادره کنی

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی October 6, 2020 03:16 PM

جاداردکه صادق زیباکلام بجای ارائه یک مشت تحلیلهای آبکی ونخ نما شده وبیمورد، بیایدازآن گروه ازمردمی که باتشویق ودروغ پردازیهای زیبا کلام ومهدی غزعلی وامثالهم باامیدگشایش درمعضلات کشوربه پای صندوق رای رفتندوبرای باردوم حسن روحانی شیادودروغگووبی همه چیز رابه پاستورفرستادند((یک عذرخواهی بزرگ بکند ویک غلط کردم بزرگ بگوید))مگرمیشودیک استاددانشگاه آنهم درعلوم سیاسی اینقدرعقب مانده وخرفت باشدکه اینقدردیردریابد که درنظام ولایت فقیه همه چیزبر اساس دروغ وفریبکاری شکل گرفته است؟ بیادتان بیاورم دوسال پیش یک نمایش ساختگی برای زیبا کلام بصحنه اوردندکه اوبااحضارتلفنی به شعبه15دادگاه انقلاب برود باسروصدای زیادرفت، بعدش اعلام شدکه به یکسال حبس تعزیری محکوم شده ومن درهمانزمان نوشتم غیرممکن است زیبا کلام بزندان برود اینها پروپاکاندای رژیم هستندوشرح وظایف دارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام October 10, 2020 03:21 PM

خاتمی کیلو چند برو دنبال کارت مردک

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی October 10, 2020 03:46 PM

آقای زیبا کلام بازهم دارد دو دوزه بازی میکند وخیلی رندانه نام محمد خاتمی را بعنوان یک اشتثنا با یک بار منفی معنا دار بمیان میاورد من میخواهم به اقای زیبا کلام با صراحت بگویم در پهنه وگستره جمهوری اسلامی اگربه تعبیر ملایان خدافروش وشما شیادان کت وشلواری با مغز وتفکری عمامه دار یا امام معصوم و حتی خود خدا هم بیایند کاندیدشوند، اگرازفیلتراحمدجنتی بتواندعبورکند، غیرممکن ومحالست که ملت ایران، به استثنای ان15 درصدجیره خوار رژیم، چه درلندن وپاریس، وچه درواشینگتن ونیورک ولوس آنجلس، ودرتهران ودیگرشهرستانهای ایران به آنها رای بدهند سیدمحمدخاتمی و محمد رضاعارف دزد ورانتخواروبی همه چیزکه جای خوددارند زیباکلام بااینگونه اظهارنظرها میخواهدافکاربیش از80 میلیون ایرانی راکه فقط بسرنگونی رژیم میاندیشندند را به انحراف وتشویش سوق دهد اینها لکاته های رژیمند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو October 10, 2020 09:08 PM

خانه ازپای بست ویران است خواجه بفکرنقش بند ایوان است! واقعا" جانوران آخوندپرست را چه میشود که دراین شرایط بحرانی لااق پوزه خون آلودشان را بازنکنند وچنین مهملاتی بیرون ندهند اصلاح طلب کدام موردی را اصلاح کردید؟ نقشه خیابانی که منجر به ویلاهای تان میشده برطبق خواسته تان اصلاح کردید؟جانوران تازی تباروتازی پرست جزچپاول وتصاحب و تعرض وتجاوز چه کاری کرده اید که آخوند تازی خاتمی باید انتظاررای مردمی باشد که چهل سال همچون برده گان دردورن سیاه چال اسلام گرفتارشدند؟ مردمی که برای خرید تخم مرغ صف می کشند؟ چه میشود که فعالان اصلاح طلب آزاد ومیکروفن بدست هستند وفعالان حق وحقوق مردم سالها اززن ومرد وپیروجوان درزندان ها و اقشاری همچون ستاربهشتی و نوید افکاری وغیره اعدام میشوند؟ بیشرف ها وبی هویت ها وخودفروشان و وطن فروشان به زبان عجم ها سخرانی کنید

گزارش یا اعتراض به این نظر


Sarah October 10, 2020 11:42 PM

اصلاح طلب های قلابی! دیگه تمومه ماجرا ؛-)

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو November 30, 2020 12:14 PM

ایران پرس نیوز گرامی: گاهی اوقات محدودیتی که برای نوشتن اظهار نظر یا مطلب گذاشتید بسیار زیاد است اجازه دهید این مردم گرفتار لااقل از طریق این رسانه عقده گشائی کنند و حرف دلشان را بزنند با سپاس

گزارش یا اعتراض به این نظر


شاپور December 1, 2020 01:32 AM

همین کم بود که دختر رفسنجانی هم اظهار نظر بکند
داشتن فقط یک آخوند در خانواده، کلیه اعضای آن خانواده را از لحاظ امنیتی فاقد اعتبار میکند و در آینده نباید به هیچ وجه دارای مشاغل دولتی باشند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی December 21, 2020 03:36 PM

همان بهتر که اصلاح طلبان کاسه و کوزه شان را جمع کنند وبدنبال کاسه لیسی حاشیه های قدرت ملایان نباشند اصلاح طلبان معادل نفرتی که مردم از ملایان دارند دو برابرش را از این قبیله دارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  14443 بازدید |


© copyright 2004 - 2021 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.