آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

دوشنبه، 5 آبان ماه 1399 = 26-10 2020

اقتصاددان: بورس تهران وارد شرایط پر خطر شده‌ است

یک اقتصاددان در ایران دوشنبه شب در واکنش به تجمع شماری از سهامداران کوچک که سرمایه خود را از دست داده اند، گفت: بورس وارد شرایط پرخطر شده است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علی سعدوندی با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود نوشت: ‏‎"بورس وارد شرایط پرخطر شده است و بازی دهنگان مردم از امنیت کامل شغلی برخوردارند.

این در حالیست که گروهی از سهامداران خُرد بازار بورس امروز با تجمع در برابر مجلس شورای اسلامی، به عدم توجه دولت به بازار بورس اوراق بهادار و افت پیاپی بازار سرمایه اعتراض کردند. معترضان پلاکاردهایی به دست داشتند که روحانی را به فریب مردم، دروغگویی و عدم صیانت از پس‌اندازهای خرد مردم متهم می‌کرد.

این تجمع در پی حضور حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس در مجلس انجام شد. قالیباف به مجلس رفته بود تا گزارش اوضاع بورس را به نمایندگان ارائه کند.

شهروندان عادی که وارد بازار بورس شده‌اند، اعضای سازمان بورس را به فروش اطلاعات به افراد رانتی متهم می‌کنند و از کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس خواسته‌اند این مسئله را بررسی کند.

شاخص بورس در هفته‌های گذشته با روندی کاهشی روبرو بوده است. این در حالی است که در ماه‌های گذشته و با جهش بهای ارز و طلا، بسیاری از مردم سرمایه‌های خود را وارد بورس کرده‌اند.

مردم به تشویق دولت، به سرمایه‌گذاری در بورس رو آوردند اما رشد چشمگیر و اولیه این بازار از مرداد متوقف شد. پیش‌تر بسیاری از کارشناسان نسبت به "حباب بورس" هشدار داده بودند.

با تقلب در بورس از مردم کلاهبرداری کردند

یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه عدم قوانین و مقرراتی که حافظ منافع خریداران سهام هستند می‌تواند فرصت‌های سوء استفاده‌های بسیار بزرگ علیه منافع مردم را رقم بزند، گفت: آنهایی که صاحبان قدرت هستند به اطلاعات خاص دسترسی دارند و می‌توانند با دسترسی به اطلاعات ناهمسانی که مردم عادی از آنها آکاهی ندارند به شدت به نفع خودشان استفاده کنند. علت اصلی هم نبود شفافیت در بازار و نبود سازوکارهای پیگیری حقوقی تقلب‌ها و دستکاری‌ها در بازار است که می‌تواند به حقوق سهامداران به شدت آسیب برساند

به گزارش ایلنا، حسین .راغفر درباره ادامه ریزش‌ها در بازار سرمایه گفت: علت سقوط بازار سرمایه حبابی است که شش ماه گذشته ایجاد شد و صعود آن تصنعی بود و در انتظارات مردم دستکاری پدید آمد و این رشد به دلیل واقعیت صنایع کشور نبود.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا بازار سهام آینه تولید است و وقتی که کشورمان با رکود جدی مواجه است سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه در این شرایط حتی سهام بنگاه‌های ورشکسته هم افزایش یافت. این نشان می‌دهد عوامل غیراقتصادی در رشد شاخص موثر بوده و در آن زمان مردم برای ورود به بازار سهام به تبلیغات دولت اعتماد کردند.

راغفر تاکید کرد:‌ طبیعی است آنهایی که قواعد قمار را بهتر بلدند از برندگان بازار سرمایه هستند و عموم مردمی که به دنبال آنها وارد بازار می‌شوند و اطلاعات کافی را ندارند از بازندگان خواهند بود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر این است که اساسا مگر چند درصد از مردم امکان ورود به بازار سرمایه را دارند و باید به این نکته توجه داشت که جمعیت بزرگی از طبقات جامعه ظرفیت ورود به بازار را نداشتند اما در هزینه و زیان‌های آن شریک شدند.


واریز ۸۰ درصد پول مردم در بورس به حساب ۳۰ شرکت

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود ۸۰ درصد پول‌هایی که مردم وارد بورس کرده‌اند که تقریباً برابر با صد هزار میلیارد تومان می‌شود، به حساب ۳۰ شرکت دولتی و خصولتی واریز شده که به‌راحتی می‌توانیم از طریق رصد حساب‌های بانکی شرکت‌ها به این موضوع پی ببریم.

به گزارش ایسنا، احمد علیرضا بیگی گفت: وقتی که قیمت یک سهم در حال افزایش است، طبیعتا اگر این افزایش قیمت از درصد مشخصی بالا رود، بورس باید چراغ‌های این سهم را خاموش کرده و علت افزایش بیش از حد آن را بررسی کند که چرا و به چه علت ارزش این سهام و شرکت بیش از حد معمول بالا رفته است ولی سازمان بورس این کار را انجام نداد و اجازه داد تا قیمت برخی سهم‌ها تا پنج برابر نیز افزایش یابد.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت برنامه داشت که در پانزدهم شهریور ماه اوراق سلف نفتی را عرضه کند و پول‌هایی را که از طریق فروش سهام به حساب آن ۳۰ شرکت وارد شده بود، خارج کرده‌ و قصد داشت از طریق آن پولها ارزش اوراق نفتی را بالا ببرد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی که به آن ۳۰ شرکت می‌گوییم با پول‌هایی که از طریق فروش سهامتان به مردم منفعت کرده اید، سهام‌هایتان را از مردم بخرید تا از این طریق اندازه صف‌های فروش کوتاه شود، شرکت ها به ما می‌گویند با آن پول‌ها نمی‌توانیم سهام مردم را بخریم و شما باید در مجلس تصویب کنید که ما از صندوق توسعه ملی مبلغی را برداریم و از طریق آن سهام مردم را بخریم.

وی متذکر شد: همه این موارد از یک کلاه‌برداری واضح خبر می‌دهد و قوه قضائیه باید برای حل این موضوع ورود پیدا کرده و به پرونده این کلاه‌برداری ها رسیدگی کند.


ماجرای فایل صوتی جنجال برانگیز یک فعال بورسی

در روزهای اخیر یک فایل صوتی از یک فعال بازار سهام منتشر شده که در آن پس از ادعای «ریزش دستوری بورس»، از تصمیمات اخیر مثل ممنوعیت نوسان‌گیری و ممنوعیت معاملات الگوریتمی گلایه شده است.

به گزارش مشرق نیوز، در این فایل صوتی که بین فعالان بازار سهام دست به‌دست شده است، این ادعا مطرح می‌شود که «بازار دستکاری شده و بازیگران سهم‌ها خسته شده و دولت امان همه را بریده است، به حقوقی‌ها دستور دادند که خرید نزنند و خرید به طور هم زمان است که همه را جمع کنند و دولت به دنبال مفت‌خری است.»

در این فایل گفته می‌شود: «دولت با این اقدامات اشک همه را درآورده و حقیقی‌ها را هم بسیار اذیت کرده است، مثلا به بازارگردان اصلی یک نماد گفته شما به چه حقی امروز مثبت هستید، بازیگر گفته قرارداد دارم باید سهم را ببرم بالا اما سهم را متوقف کردند. حقوقی‌ها رقم درشتی را خالی کردند، افراد فعال باید حتی در دی ماه بمانند تا ضررها جبران شود.»

کسی که در این فایل صوتی نظرات خود را مطرح می‌کند می‌گوید در این مدت فقط ۱۳۰ هزار میلیارد تومان مفت‌خری کرده‌اند و برگشت بازار کاری ندارد.

او می‌گوید: در این ۲۰ سالی که در بازار هستم چنین دخالتی را در بازار ندیده‌ام که در دولت روحانی دیده‌ام.

این سخنان درحالیست که طی چند وقت اخیر تصمیمات پی در پی برای بازار سهام نیز نه‌تنها به برگشت شاخص بورس کمکی نکرد بلکه به نزولی بودن روند شاخص دامن زد.


تبخیر ۱۳۱ میلیارد دلار از ارزش بورس تهران

دنیای اقتصاد نوشت: معاملات بازار سهام در آخرین روز کاری در مدار منفی پیگیری شد و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته ۵۲ هزار و ۹۰۲ واحد (معادل ۱/ ۳ درصد) ریزش کرد.
به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه اکنون جریان معاملات بورس و فرابورس از روند منطقی خارج شده است و پیش‌بینی سمت و سوی بازار با توجه به دخالت‌های سیاست‌گذار و هیجان سرمایه‌گذار تا حدودی دشوار خواهد بود.
ارزش بازار مجموع بورس و فرابورس در ۱۹ مرداد در رقم ۹ میلیون و ۱۷۷ هزار میلیارد تومان قرار داشت، اکنون نیز این رقم با کاهش حدود ۲ هزار میلیارد تومان به رقم ۷میلیون و ۲۲۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. محاسبه ارزش دلاری بازار سهام نیز نشان می‌دهد از ۸/ ۴۲۶ میلیارد دلار در ۱۹ مرداد ماه، اکنون با ۱۳۱ میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار کاهش به رقمی معادل ۲۹۵ میلیارد دلار رسیده‌ایم.
به هر حال با توجه به اینکه خروج سرمایه در بازار منفی موضوعی اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین مجموع پول خروجی از گردونه معاملات سهام در بورس و فرابورس از ۲۰ مرداد ماه تا پایان معاملات روز گذشته رقمی بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود. از بورس تهران ۱۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان و از فرابورس ایران نیز ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان از معاملات سهام خارج شده است. نگاهی به وضعیت صنایع بازار نیز نشان می‌دهد بیشترین خروج پول حقیقی از صنعت چند‌رشته‌ای با ۳ هزار میلیارد تومان، محصولات شیمیایی با ۵/ ۲ هزار میلیارد تومان، بانک‌ها با ۵/ ۱ هزار میلیارد تومان و مواد دارویی با ۳/ ۱ هزار میلیارد تومان صورت گرفته است.
از طرفی بیشترین ورود پول حقیقی نیز در صنعت سیمان با ۸۹۸ میلیارد تومان، فلزات اساسی ۳۴۸ میلیارد تومان، حمل و نقل با ۱۹۸ میلیارد تومان و سایر معادن با ۲۵ میلیارد تومان تحقق یافته است. در این میان روز گذشته علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران با حقوقی‌های بازار سرمایه جلسه‌ای با محوریت بررسی چگونگی حمایت از معاملات برگزار کرد.
با این حال زمان بازگشت بازار به روند متعادل همچنان در ابهام قرار دارد. مشکلات سهامداران به این‌ها محدود نمی‌شود؛ به‌عنوان مثال کارگزاری فارابی این روز‌ها بر مشکلات سهامداران افزوده است. به‌طوری که مشتریان این کارگزاری از شیوه مدیریت سردرگم شده‌اند و پاسخ درستی هم تا‌کنون دریافت نکرده‌اند. سفارش‌های خرید صندوق ETF دارا دوم (پالایشی یکم) در این کارگزاری به ثبت می‌رسد، اما بعد از چند روز سفارش به‌طور خودکار لغو می‌شود و پول به حساب سهامداران باز‌می‌گردد. تداوم این روند از سوی شرکت کارگزاری فارابی موجب می‌شود سرمایه‌گذاران بیشتر به فضای مبهم معاملاتی وارد شوند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد مشتریان سایر کارگزاری‌ها با چنین مشکلی مواجه نیستند، بنابراین در صورتی که کارگزاری فارابی توانایی شفاف‌سازی و رفع مشکلات موجود را ندارد باید به‌صورت رسمی به جامعه سهامداری اعلام کند.

پیش‌بینی آینده بورس
فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: میزان بازدهی بازار سهام تا ۲۹۰ درصد در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ رسید؛ بنابراین در پی چنین رکورد‌هایی اصلاح قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر است.
به گفته او در حال حاضر فعالان بازار سرمایه در برهه اصلاح قیمتی قرار دارند. این اصلاح به‌طور کلی مناسب ارزیابی می‌شود چرا که از خروج نقدینگی در بلند‌مدت از بازار سرمایه جلوگیری خواهد کرد و با کاهش قیمت سهام در واقع رغبت بیشتری برای خریداران بالقوه ایجاد می‌شود. به اعتقاد او اغلب صاحب‌نظران بازار سرمایه مدت‌ها در انتظار چنین اصلاحی بودند چرا که این افراد تردیدی در اصلاح نداشتند و فقط زمان اصلاح تا حدودی در ابهام قرار داشت.
این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است اکنون بازار به‌طور خودکار در حال اصلاح است. حتی بار‌ها پیشنهاد داده شد که نیازی به تهییج سهامداران اعم از حقیقی یا حقوقی برای نگهداری، حفظ و حراست از بازار نیست. اکنون بازار با اصلاح قیمت یقینا خود را کنترل خواهد کرد. آقابزرگی تصریح کرد: در سه تا چهار ماه ابتدایی سال جاری مسوولان سازمان بورس هم چنین ذهنیتی داشتند که چه عواملی باعث می‌شود، در حالی که اقتصاد رشد بسیار ملایمی دارد بورس با جهش همراه شود. در آینده به دلیل تبعیت و تسری ذهنیت اصلاح در سطح عمومی قیمت‌ها به‌طور خودکار روندی در بازار ایجاد می‌شود. در این روند دوره اصلاح اگر در مسیر حرکتی خود با موانعی به‌صورت ارشادی و کنترل شده مواجه شود یقینا محدودیت‌های ایجاد‌شده دوره اصلاح را طولانی‌تر خواهد کرد. سریع‌ترین حالت ممکن نیز این گونه است که بازار در یک دوره کوتاه برای رسیدن به تعادل، به حال خود واگذار شود. او افزود: در چنین حالتی ممکن است ظاهر بازار خوشایند و پسندیده سهامداران نباشد، اما در مقابل ۲۹۰ درصد بازدهی، اگر ۳۰ تا ۵۰ درصد افت در سطح عمومی قیمت و شاخص داشته باشیم، این اتفاق غیرمتوازن با وضعیت اقتصادی کشور نخواهد بود.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه در صورت ثبات شرایط فعلی شاخص کل بورس تهران از رقم یک میلیون و ۴۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی عقب‌تر نخواهد رفت. این ارقام، ارقام حداقلی هستند که در چنین نقاطی عرضه و تقاضا به تعادل می‌رسند. در این شرایط انگیزه برای ورود به بازار سرمایه مجددا ایجاد خواهد شد. بر این اساس، تجربه یک ماه اخیر نشان می‌دهد اغلب افرادی که تحت تاثیر کنفرانس‌ها و اخبار‌های متفاوت بورسی وارد این بازار شدند احتمالا در گروه متضرر‌ترین افراد حاضر در بازار سرمایه هستند. این کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که چنین تجربه‌ای باعث می‌شود مقطع بعدی بازار همزمان با گذر از اصلاح شاخص، سرمایه‌گذاران بی‌محابا، بدون برنامه، آگاهی و تجربه سرمایه‌های خود را به خصوص سرمایه‌ای که از محل فروش دارایی و... تهیه شده است وارد بورس نکنند.
آقابزرگی درخصوص زمان بازگشت بازار به روند متعادل نیز گفت: در صورتی که موانع روی اصلاح قیمت اعم از مدیریت‌های کنترل شده ایجاد شود یقینا دوره اصلاح طولانی‌تر خواهد شد.
اما در صورت عدم ایجاد موانع تا رسیدن شاخص به رقم یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد اختلاف چندانی نداریم. طی هفته آتی جو معاملات همانند روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه نیست. ذات بازار نوسان سینوسی دارد، اما روند عمومی از ابتدا تا پایان هفته آینده احتمالا کاهشی است. اگر مقاومت خاصی صورت نگیرد بعد سه هفته تا یک ماه آینده تعادل نسبی داریم و بعد از آن شرایط باثبات و رشد ملایم را تجربه خواهیم کرد.

سوداگری حقوقی در بورس
بهروز شهدایی کارشناس بازار سرمایه با تحلیل شرایط فعلی بازار سرمایه می‌گوید: روند بورس طبیعی نیست و از طرف حقوقی‌ها سوداگری جدی در حال انجام است. به گفته او عموم حقوقی‌ها برای مدتی خود را پشت عرضه سهام عدالت مخفی کردند. در حال حاضر سهامدار عمده اساسا به دنبال جست‌وجوی منافع عمده در بازار نیست و فقط در مسیر شناسایی سود حرکت می‌کند.
عمدتا مدیران دو سال بیشتر در سمت خود قرار ندارند، در این مدت هم به دنبال کسب سود و جلب رضایت سهامدار عمده در مجامع هستند.
این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است، تدابیر فعلی در راستای حمایت از بازار سرمایه راه به جایی نخواهد برد. اکنون بازار سرمایه از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته و به محلی برای سوداگری برخی افراد تبدیل شده است.
او افزود: اکنون حقوقی‌ها نوسان‌گیر‌های اصلی بازار هستند. چند روز گذشته بازار سبز در حالی بازگشایی شد که طی ۵ دقیقه ابتدای شروع معاملات، کلیت نماد‌ها قرمز شدند. انفعال سازمان بورس هم با توجه به اینکه به کلیت معاملات دسترسی کاملی دارد در این زمینه جای بحث خواهد داشت.
این کارشناس بازار سرمایه درباره زمان بازگشت شاخص به روند تعادل نیز گفت: بازار سرمایه یک عقل جمعی است. همان‌طور که شاخص کل بدون اراده دولت و حقوقی‌ها، بر اساس پول هوشمند شروع به رشد کرد، اکنون با ایجاد شرایط مناسب به روند تعادلی بازمی‌گردد.به اعتقاد شهدایی عرضه‌های آبشاری حقوقی‌ها، عدم حمایت این دست سرمایه‌گذاران از بازار، عرضه سهام عدالت و صندوق‌های درآمد ثابت، سیاست‌گذاری‌های خلق‌الساعه از جمله فروش و عدم نفت به مردم و مواردی از این قبیل بازار را به هم ریخت. همزمان با رشد ارز نیمایی شاخص بورس در منفی‌ترین حالت خود قرار گرفته است به این معنی که بازار اکنون در برابر پارامتر‌های اقتصادی که به‌عنوان عناصر رشد اولیه در نظر گرفته می‌شد هم بی‌تفاوت شده است.قاسم April 15, 2020 12:29 PM

من به هموطنان عزیزمان توصیه میکنم که قبل از هر چیز این ریشهای خودرا بتراشند چون ریش نمود همراهی با ساندیس خوران ولایت می باشد وقتی رژیم کثیف اسلامی نابود شد آنوقت اگر تمایل دارند ریش بگذارن در این ورطه زمانی ریش نمود خاصی دارد پس قبل از هر چیز ریش باید تراشیده شود حداقل اینجوری مشخص می کنیم ساندیس خوران چه کسانی هستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی April 15, 2020 02:19 PM

روحانی دارد تقلا میکند تا شاید بتواند با گفتن قصه های نه نه من غریبم بازی ازخروش بگفته خودش 30 میلیونی گرسنگان در سطح خیابانهای تهران وشهرستانها پیشگیری کند حماقتی بغایت ابلهانه میخواهم به آقای روحانی و سید علی خامنه ای وگله حاکمان اعم از کلاهی ومکلا بگویم بعنوان مشتی رجاله وفاحشه سیاسی بگویم این نمایشهای تلویزیونی ابدا" کارساز نخواهد افتاد وجلوگیری از خشم و خروش لشکریان گرسنه ودرمانده غیر ممکن وامکان پذیر نخواهد بود حکومت اسلامی همه مرزهای وقاحت ورذالت وبلاهت وخریت را درنوردیده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو April 27, 2020 10:44 PM

این بزرگترین و فاجعه آورترین اشباهی است که مردم به فروش هرآنچه داشته اند رو آوردن و حکومت تازی ازبروزتظاهرات نجات داده اند این حکومت تازی نه اینکه خجل زده و شرم زده و دچاربهران روحی وروانی ووجدانی نشده است که مردم را به چنین اعمالی وادارکرده است بلکه بیش ازپیش حریص ترخواهد شد که مردم ثروت های انچنانی دارند که برای جبران کسری بودجه اش لازم دارد مردم به جای همبستگی و تظاهرات سراسری چندده میلیونی که ریشه حکومت تازی ضد ایرانی را بخشکانند درحقیقت عقب نشینی کرده اند ؤزیم آخوندی عمدا" برای خرید طلای مردم علاقه ای نشان نمیدهد که مردم محترم وادارشوند لاعلاجانه طلاهایشان رابا قیمت بسیارنازلی به اقشارآخوندها ورهبرو آقازاده ها بفروشند یعنی تظاهرات آنچنانی با هزارها کشته و دستگیرشده وزندانی شده دود شد وبه هوارفت

گزارش یا اعتراض به این نظر


Azad April 29, 2020 06:57 PM

تا امت هالو در ایران است -- آخوند پشمالو سوار کار است ! !

گزارش یا اعتراض به این نظر


azadeh April 30, 2020 10:16 AM

azad!
خطاب به کسانی که فارغ از درد و رنج و گرسنگی و سردرگمی مردم، مرتباً آنها را تحقیر کرده و توهینشان میکنند!
هرچیزی هم حدی دارد!

گزارش یا اعتراض به این نظر


اردلان April 30, 2020 11:16 AM

بازار بورس ملاها همانند بازار پیش فروش  مسکن و غیره و یا محصولات بی کیفیت سایپا و ایران خودرو میباشد!
قابل توجه خریداران تماع که فریب خبرگزاریهای ذینفع  همچون بی بی سی را میخورند بدانند که بد فرجامی در این بازار سراب گونه در انتظار آنها خواهد بود!

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی April 30, 2020 02:15 PM

با نگاهی دقیق وعمیق به سالن بورس تهران وبررسی معاملات بورس بروشنی میتوان دریافت که گرداننده اصلی این قمار بازی اسلامی افرادی همیشه حاضر درسالن هستند که برای اینکارتربیت شده وآموزش دیده اند در عین حالیکه بعضی بانکها ونهادهای دولتی و وابسته به نهادها وبنگاههای اقتصادی درون حاکمیتند اینکه مردم عادی بتوانند در چنین معاملاتی حضور داشته باشند امری محال وغیر ممکن است چرا که فرهنگ بورس، وسرمایه گذاری در بازار بورس در پهنه جمهوری اسلامی بعنوان یک فرهنگ اقتصادی جا افتاده نهادینه نشده ونمیتواند بشود چرا که هربرنامه وهرسیاستی در جمهوری اسلامی، مثل برنامه خصوصی سازی بر مینای حقه بازی وکلاهبرداری و غارتگری سازماندهی شده است

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو April 30, 2020 06:30 PM

دردوران رئیس جمهورنمائی احمدی نزاد هم بنگاه های سرمایه گذاری های آنچنانی توسط عناصرحکومتی و اقازاده و سپاه پاسداران تاسیس شده بود و با تبلیغات وسیع و آویزان کردن بیلبوردها به مردم وعده سودهای بیش از 35درصدد برسپرده هایشان میدانند وبسیاری ازهوطنان هم تحت تاثیر این سودهای کلان قرارگرفته بودند وهرانچه که اندوخته بانکی شان بود روانه این بنگاه ها کردند ولی بعدازمدتی تنها سودی دریافت نکردند بلکه آنچه بعنوان سپرده به بنگاه هاسپرده بودند نتوانستند بازپس بگیرند زیراکه صاحبان این بنگاه ها پولها را تمام وکمال دزدیده بود و متواری شدند که چه تظاهراتی مردم مال باخته برپا کردند و مورد ضرب وشتم هم قرارگرفند. احمدی نژااد درآن زمان می گفت داشتن ارزخارجی درخانه ممنوع است و باید دارنده گان ارزهای خارجی را به بانک ها تحویل دهند وگرنه خلاف قانون عمل کرده اند

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی May 2, 2020 03:24 PM

جمهوری ولایت فقیه با هر گامی که به سرنگونی نزدیک میشود با یک شارلاتان بازی نو تلاش میکند تا آخرین پس مانده های دارائی های مردم را نیز به لطایف الحیل از چنگ شان دربیاورد از یکسو سود سپرده های مردم دربانکها را کم میکند واز سوی دیگر یک مشت اوراق شرکتهائی را که اصلا" مشخص نیست در چه شرایطی قرار دارند را بعنوان جهش بورس به بازار تزریق میکند تا شاید بتواند این الاغ لنگ را سرپا نگهدارد که خودشان هم میدانند مرهم این زخم شرکین این داروهای مسکن نیستند

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو May 2, 2020 07:16 PM

درکشورهای صنعتی و پیشرفته و مرفه جهان اول سهام کارخانه ها برپایه تولیدات انها و سود های حاصله ازآن است وجذب پولهای خریداران سهام جزئی ازشریک شدن آنها درکارخانه ها و تولیدات وهمچنین گسترش تولیدات است کارخانه ها و معادن و منابع کشور رتصاحب رهبرو اقازاده ها وسپاه است که هرگزمردمی برای شریک شدن درانچه که تصاحب کرده اند را نمی پذیرند - هم اکنون بسیاری ازکارخانه ها وتولیدات بابت تحریم ها دروضعیت فاجعه باری هستند وحتی نمی توانند حقوق کارگرانشان بپردازند - درحقیقت محض آنچه آخوند روحانی ودولتش تنها به ظاهری سازی گول زنانه فروش سهام برای جذب پولهای مردم بدروغ و بدون هیچ پشتوانه ای روا آورده اند درحقیقت قسمتی ازپولهای دریافتی ازمردم را به خودشان تحت عنوان سود سهام تحویل میدهند این بازی گول زنانه را هم به شکل دیگری احمدی نژاد انجام داد

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام May 6, 2020 08:54 AM

اربابان چینی و اروپایی آخوندها از سگهای امام تخیلی زمان فقط یک چیز میخواهند: دلار! دلار که ندهند خبری از حمایت نخواهد بود روزی که مردم ایران پولشان را به آخوندها ندهند آن روز روز رهایی ملت ایران خواهد بود با سپاس مجدد از پرزیدنت ترامپ که رگ نفتی آخوندها را قطع کرد و با احترام به ملت ایران به خاک ایران حمله نظامی نکرد ای ایرانیان اگر پولتان را به بورس قلابی رژیم ندهبد اگر پول به آخوند ندهید کشور رها میشود پاینده ایران

گزارش یا اعتراض به این نظر


azadi May 6, 2020 09:10 AM

قاسم مشکل ما نه فقط ریش است بلکه اول از همه آخوند که باعث و بانی دروغ و فساد اخلاقی و مالی و پیشانیهای لکه مهری و نامهای عربی مثل نام تو من نمیدانم من ایرانی فارسم یا پارس چون ف فارس عربیست و در ادبیات سگ پارس میکند بجای گاف کردن یا واغ کردن پس هویت ما را از طریق اسلام و آخوند انگلیس مدتهاست که گرفته حالا هی ما بریم مهد تمدن یا تو مساجد یا تو صف رای

گزارش یا اعتراض به این نظر


setareh May 6, 2020 01:38 PM

دولت، دست به،فقط، تاراج اموال عموم ملت نمیزند، بلکه ضعیفترین اقشار جامعه را هم تبدیل به برده های اسیر اندر اسیر میکند، چرا که بگفتۀ توکلی منبع مالی خرید این سهام، وامهای بانکی است! یعنی از لحظۀ خرید سهام ازطریق وام بانکی، سهامدار مقروض باید کار کند تا قسط وام خود را بپردازد، و اگر نپردازد جایش، بجای اعتراض در خیابانها، گوشۀ زندانهاست! در وافع دولت میخواهد با یک تیر سه نشان بزند! در ریا و حیله و پلیدی، حقا که شاگرد برحق همان راحل گوربگوری است!

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام May 8, 2020 02:00 PM

ولایت وقیح و سگان درگاهش برای حفظ بیضه ی نظام نه تنها اموال مردم را میدزدند بلکه مادر خودشان را هم به حراج میگذارند و اگر لازم هم شود ( به توصیه ی خمینی هندی زاده) سر امام زمانشان را هم به مانند گوسفندان میبرند این جانوران جز آزار و نابودی و پلشتی میوه ی دیگری ندارند

گزارش یا اعتراض به این نظر


بهروز May 11, 2020 06:55 AM

اینها دیگه دارن چی پی مورگان رو هم وسوسه می کنند تا وارد بورس ایران بشه جمشید بسم الله هم قراره مشاوره بده

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی May 14, 2020 05:09 PM

یک کلاهبرداری بسیار بسیار عظیم توسط دولت حسن روحانی وکلیت جمهوری اسلامی در راه است منتظر باشیم تا بار دیگر دادو قال مال باختگان را شاهد باشیم ولی این بقار اگر پولشون خورده بشه حقشون است که خورده بشه چون آزمودن، آزموده شده عملی بابخردانه وخ یت محض اشت

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی June 9, 2020 06:00 PM

حسن روحانی دارد با زبان ساده میگوید ما مشغول یک کلاهبرداری بزرگ از ملت ایران هستیم و هیچ مسئولیتی هم متوجه دولت و حاکمیت نخواهد شد حال باید با چه زبانی به این ملت گفته شود این حکومت واین دولت واین فرقه تبهکار یک مشت دزد و کلاهبردار وحقه باز و بی همه چیزند؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام June 9, 2020 06:23 PM

این مردک شیاد با آن ریش و پشم رنگ شده ی قلابی علنا دارد میگوید آی مغز گنجشکیها بیایید پولهایتان را بدهید و کاغذ پاره تحویل بگیرید و آن را نفروشید احتمالا به این دلیل که کسی آنها را نخواهد خرید حتی خود دولت! کسی که مغز داشته باشد تمام نقدینگی اش را دلار طلا یا زمین میخرد زیرا پول خمینی نشان بزودی با کاغذ پاره هم ارزش خواهد شد روان کارلوکلودی نویسنده ی ایتالیایی شاد که با داستان پینوکیو به من در کودکی فهماند که سکه ی طلا درخت طلا نمیشود و نباید به گربه نره ها و روباهان مکار اعتماد کرد پاینده ایران

گزارش یا اعتراض به این نظر


حقیقتگو June 9, 2020 09:51 PM

واقعا باید پرسید وتحقیق کرد که مردم را چه شده ومیشود که باتصورجهل وپوچ درصدد برآمده اند ازشرکت ها وکارخانه های نتعلق به سپاه سودی عایدشان شود؟ اگراین شرکت ها وکارخانه ها سودآوروسودسازبودند که هرگزروحانی جرات نمی کرد انها را به حراج کردن واگذارکند دردوران دبستان موردی ظهورکرده بنام شانسی که قوطی ها کوچکی بودند و دردرون ها نوشته ای بود که شما برنده یک ادمس شده اید و یا یک آبنات و یا مدادپاکن و یا مدادتراش و یا شانس شما پوچ است وشرط اول خریداری شانسی آن بود که قیمت نقدی شانسی که یک ریال بود اول به شانسی فروش می پرداختید بله هم هم ای برپا بود و دانش آموزان برای آنچه که درقوطی شانسی شاملشان خواهد بود ریال های انچنانی صرف خرید شانسی ها میکردند که اکثرآ" شانس شان پوچ بود ولی شانسی فروش ریال ها را به جیب زده بود حالا حکایت شانس فروش روحانی است

گزارش یا اعتراض به این نظر


Shahbazian June 10, 2020 01:05 AM

وقتی سرنوشت یک مملکت را به متخصص روضه و قبرستان بسپاری بهتر از این‌ نمی شه

گزارش یا اعتراض به این نظر


شهنام July 30, 2020 09:15 AM

آنهایی که به بازار بورس تقلبی ج ا وارد میشوند مانند مالختگان صندوقهای قرض الحسنه رنگ پولشان را هم نخواهند دید

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی August 23, 2020 05:56 PM

بااینکه آرزوی ضرروزیان برای دیگران، بویژه برای هموطنان مان عملی ناشایست وناپسنداست، اماحالااجابت شدن این آرزوی زشت باتوجه به سخنان نماینده مجلس اصولگرامیتواندخیلی هم پسندیده وعقلانی باشد چرا؟؟؟؟برای اینکه وقتی مردمانمی نمیخواهندیانمیتواندازطمع ورزی وزیاده خواهی، آنهم دربستریک حکومت فاسدوضدملی وضد مردمی ودزد ودست بردارند، یاهنوزهم استعدادوظرفیت فریب خوردن رژیم وکارگزاران انرا دارندبایدهم سرمایه شان پودرشود مگریک ملت چندباربایدازیک سوراخ گزیده شودتادریابدکه ماروعقرب جراره دراین سوراخ لانه دارند؟؟!اینهمه تحلیلهای اقتصادی ازسوی کارشناسان حتی کارشناسان اقتصادی داخلی در موردبی پشتوانه بودن بورس بمردم ارائه شد اینهمه هشداروگفتارونوشتار درمورداین کلاهبرداری دولتی ارائه گردید بازهم مردم رفتندوپولشان را دودستی تقدیم حسن روحانی کلاش کردند گناه کیست؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی September 3, 2020 04:21 PM

روزگذشته وقتی تجمع مردم درمقابل عمارت بازاربورس درچهارراه حافظ رادیدم وفریادها شان راشنیدم، اگربخواهم صادقانه حرف دلم روبزنم، باید بگویم یک کمی دلم خنک شد شایدبگویند این آدم چقدربدطینت است نه چنین نیست بدون اینکه بخواهم ازخودتعریفی کرده باشم، میخواهم بگویم جمهوری اسلامی همواره ازحماقت وطمع ورزی ما ملت برای ادامه حیات ننگین خودش بهره ها برده دردوتاریخ 14ماهMAY و9ماهJUNEدرهمینجا دوکامنت نوشته بودم که یک کلاهبرداری بزرگ در دولت روحانی سازماندهی شده ویک چاپیدن عظیم ازطریق بورس درراه است ازآنزمان تا کنون چندماهی بیش نمیگذردواین اتفاق افتاده است بدیهیست که باید منتظر یک چپاول بزرگ مانند غارت بنگاههای قرض الحسنه درقالب بازاربورس باشیم

گزارش یا اعتراض به این نظر


خسرو September 5, 2020 12:58 PM

چطور شعور انسان میتواند بپذیرد کارخانه ای که تولید و فروشی ندارد قیمتش در بورس دو یا چند برابر شده ؟

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی September 20, 2020 04:06 PM

باتوجه بشرایط جدیدی که تحریمهای شورای امنیت، وبدنبال آن پیگیریهای همه جانبه ایالات متحده درزمینه اجرای صحیح وهمه جانبه تحریمهادر پیش خواهدگرفت، میتوان پیش بینی نمودکه تاثیرات تحریمهابرروی اقتصاد ونهادهاوبنگاههای اقتصادی رژیم دستخوش التهابات وهیجانات بسیاری بشود که بازاربورس میتواندازشاخص ترین آن باشد بهمین جهت بایداینگونه ارزیابی نمودکه رژیم بافرستادن کارشناسان خود بحوزه رسانه ها با ارزیابیهاوتصورات موردنظرحاکمیت درصدد باشندتا بهرطریق ممکن از ریزش وخروج پول ازبازاربورس جلوگیری شود بنابراین بمصلحت نیست که هموطنان مادردرون کشورباینگونه اظهارنظرات پیچیده، واگرواماهای کارشناسان اقتصادی درون حکومتی اعتنائی بنمایندوفریب انشا الله وماشا الله ها رابخورندوپولشان رادریک تشکیلات اقتصادی حکومتی که روی هواقرارداردسرمایه گذاری کنندوهستی شان رابرباددهند

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان October 21, 2020 11:50 AM

سگی را گفتند
از چه روی
شما را نجس نامیدند؟
سگ با پوزخند پاسخ داد:
ما از زمانی با فتوا نجس شدیم
که پاچه دزدان شهر را گرفتیم

"عبید زاکانی"

گزارش یا اعتراض به این نظر


آرش - صبحی October 21, 2020 03:45 PM

ازهمان روزیکه حسن روحانی حرامزاده مسئله سلف فروشی نفت در بازار بورس را مطرح نمود بسیاری ازکارشناسان اقتصادی درون وبیرون ازکشورهشداردادند که یک حقه بازی برگ دربازار بورس درحال شکلگیری است حالا داردگند قضیه بیرون میزند که دولت حسن روحانی هم یک قاچاقچی کالا و دارو است، هم قاچاقچی تره باروملزومات اساسی مردم است، وهم مدیریت پنهان دخانیات وبازارمواد مخدررا هدایت میکند، و در این سوهم تعزیه گردان بازار بورس وهم برنامه ریز کلاهبرداری شرکتهای دولتی ازطریق بورس میباشد متاسفانه هموطنان هم بسادگی آب خوردن فریب میخورند ودر صفهای طولانی همه دارائی شان رایا درنامنویسی اتومبیل ازدست میدهند وهم دربازار بورس ونام نویسی سکه وامثالهم غافل ازاینکه جمهوری اسلامی یک مافیای اختاپوسی است وچشمش بمال وغارت کردن مردم است

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان October 22, 2020 01:17 AM

چند روز پیش خبر دادم که رژیم در وحشت از بالا رفتن قیمت ارز و تورم سر سام آور مواد خوراکی در چند روز آینده از همان ته مانده خزانه بانک مرکزی به بازار ارز تزریق خواهد کرد و این کار را امروز کرد و در چند روز آینده نیز خواهد کردو اما این راهکار رژیم ره بجایی نخواهد برد فقط با این کار قصد دارد ملتی را که اندک ارزی خریده بودند وادار کند در وحشت افت چند هزار تومانی دلار و سایر ارزها ارز خود را بقروشند در این راستا در هفته گذشته مقدار چند هزار میلیارد اسکناس تازه اماده کرده است و بعد از خرید دلارهای ملت وحشت زده اینبار قیمت دلار و ارز خارجی سیر صعودی وحشتناکی را پیش خواهد گرفت که دلار به بالای 60 هزار تومان خواهد رسید پول در گردش ایران دیگر ارزشی نخواهد! داشت یعنی گاغذ پاره ای بیش نیست این هشداری است به آنانکه در وحشت ارز خود را بفروش میرسانند

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان October 26, 2020 12:00 PM

حتما داستان ملخ بوستان خود و مردم ملخ سعدی را شنیده اید!داستان قمارخانه دارالخلافه اسلامی یعنی بازار بورس خود نمونه ای از تکرار داستان سعدی خواهد شد چندی پیش قبل از بروز فاجعه کلاهبرداری مذبوحانه بیت رهبری و حرامیان غار سیدعلی خبر داده بودم چه خواهد شد ولی کو گوش شنوا!بعداز طرفند بانکهای صوری مانند بانک سرمایه و بروملا شدن شیوه کف زنی و کلاهبرداری دار الحلافه به بازار ارز روی آورد و بعد هم به بازار بورس شرکتهایی که اصلا وحود خارجی ندارند در این بورس سهام عرضه میکنند شرکتهای دولتی فروخته شده به خودیها به ثمن بخث در این بورس سهامش به مردم واگذار شد و قیمت را هر روز بالا بردند یعنی شرکت یامفت خریده ده را به جنیدن برابر به مردم فروختند و امروز با شکشتن سریع قیمت سهام این شرکتها به مردم گفتند سرتان سلامت پول شما مرد

گزارش یا اعتراض به این نظر


مزدک بامدادان October 26, 2020 12:11 PM

در بازار بورس دست اندر کاران و گردانندگان این بازار با اریه سهام شرکتهای دولتی فروخته شده به آقازاده ها تحت نام خصوصی سازی و بالا بردن صوری قیمت این سهام و فروش آن به چندین برابر قیمت واقعی در بازار تب دار اکنون به یکباره با افت قیمت سر سام آور و از دست دادن سرمایه ملتی خوش خیال در آرزوی پولدار شدن روبرو هستیم یعنی در اینجا جانواران دولتی و آقازاده ها مانند ملخ بوستان سرمایه خلق را غارت کردند و خوردند البته که سهم امام آنرا هم به صندوق امام شیعیان و رهبر مومنان واریز کزدند چون بدون پرداخت سهم ملخ بزرگ اصلا ورود به بوستان خلق برای چریدن ممکن نیست اما جالب اینجاست که بر اساس قانون نیوتون هر عملی عکس العملی خواهد داشت قسمت دوم داستان ملخ سعدی یعنی خودن ملخ توسط مردم در راه است

گزارش یا اعتراض به این نظر


tak tirandaz October 26, 2020 07:37 PM

این جماعت احمق که اختیارشان را به این کلاشان سپردند ,,,هلو ها مملکتی که آه ندارد با ناله صدا کند روی چه حسابی به شما سود بدهد ,شما ماههاست که میبینید دولت کاسه گدایی دست گرفته و مدام دست در جیب شما میکند چطور به همچین دولت ناکارامد و حقه بازی اعتماد میکنید شما ها دیگر کی هستید همین شما ها هالوها هستید که این دزدان سرگردنه این اشغالگران ایران را سر پا نگه داشته اید امیدوارم تا ریال آخر پولتان حیف و میل شود تا یاد بگیرید با دزد ها همکاری نکنید شلغم های گندیده کدو تنبل های بی مغز

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  41294 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.