آدرس پست الکترونيک [email protected]

تازه ترين اخبار ما را در سايت يا وبلاگ خودتان بگذاريد

سه شنبه، 13 خرداد ماه 1399 = 02-06 2020

چهار نوکیش مسیحی جهت تحمل حبس احضار شدند

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۸ خردادماه، ۴ نوکیش مسیحی به نام های حسین کدیور، خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان و محمد وفادار، جهت تحمل دوران محکومیت خود احضار شدند. این شهروندان پیشتر از بابت اتهام “اقدام علیه امنیتی ملی” هر یک به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده و حکم صادره در دادگاه تجدید نظر نیز بدون تشکیل جلسه تائید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ماده ۱۸، روز پنجشنبه ۸ خردادماه ۱۳۹۹، ۴ نوکیش مسیحی به نام های حسین کدیور، خلیل دهقان پور، کمال نعمانیان و محمد وفادار، جهت تحمل دوران محکومیت خود احضار شدند.

بر اساس این گزارش در این احضاریه آمده؛ حکم پنج سال حبس هر کدام از این نوکیشان مسیحی تأیید شده و به آنها پنج روز وقت داده شده تا خود را به زندان اوین معرفی کنند.

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۶ اسفند ماه سال گذشته، دادگاه تجدید نظر بدون حضور این شهروندان و وکلایشان برگزار‌ و حکم صادره عینا تائید شد.

در تاریخ ۲۱ مهرماه ۱۳۹۸، این افردا به همراه ۵ نوکیش مسیحی دیگر هر کدام به ۵ سال حبس و در مجموع به ۴۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۱ مهرماه ۹۸ برگزار شده بود.

حسین کدیور و خلیل دهقان پور در تاریخ ۹ بهمن ۹۷ در یک جلسه کلیسای خانگی توسط ماموران این نهاد بازداشت شده بودند.

روز جمعه ۲۶ بهمن ماه سال گذشته، کمال نعمانیان و محمد وفادار به همراه یک نوکیش مسیحی دیگر به نام‌ محمد (شهروز) اسلام دوست در یک جلسه کلیسای خانگی بازداشت شده بودند.

بازداشت تمامی این شهروندان توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه صورت گرفته بود.

در اسفند ماه ۹۷، این نوکیشان مسیحی هر کدام با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.


چهار نوکیش مسیحی بازداشت و به زندان لاکان رشت منتقل شدند

چهار نوکیش مسیحی بازداشتی به دلیل عدم توانایی در تودیع قرار وثیقه، به زندان لاکان رشت منتقل شدند. این شهروندان پیش از این به دادگاه انقلاب این شهر احضار و پس از تفهیم اتهام و تعیین وثیقه بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، چهار نوکیش مسیحی بازداشتی به دلیل عدم توانایی در تودیع قرار وثیقه، به زندان لاکان واقع در شهرستان رشت منتقل شدند.

هویت سه تن از این شهروندان؛ مسلم رحیمی، رامین حسن پور و کاترین سجادپور( همسر رامین حسن پور) عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این نوکیشان مسیحی بهمن ماه سال گذشته در پی حضور ماموران امنیتی در منزل مورد بازجویی قرار گرفتند و پس از توقیف وسایل و مدارک شخصی به آنها گفته شده بود که به زودی به دادگاه احضار خواهند شد.

این شهروندان پیشتر طی یک تماس تلفنی به شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب رشت احضار شده و پس از تفهیم اتهام، برای هر کدام از این افراد قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تعیین شد.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: اتهام آنها “عضویت در کلیسای خانگی موسوم به گروه کلیسای ایران” عنوان شده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.


تخریب گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه، بخشی از گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان توسط افرادی ناشناس تخریب شده است. تخریب آرامگاه‌‌ها و بناهای متعلق به مسیحیان، بهاییان و قبور دگر اندیشان در شهرهای مختلف ایران طی سالهای گذشته پرسابقه است و اغلب این تخریب‎ها با چراغ سبز مسئولان جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از محبت نیوز، روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه ۱۳۹۸، بخشی از گورستان تاریخی مسیحیان در اصفهان تخریب شده است.

بر اساس این گزارش، شماری از سنگ‌ قبرها و صلیب‌ها در این گورستان شکسته شده است.

به گفته منابع آگاه، هنوز مشخص نیست این اقدام با چه انگیزه‌‌ای و از سوی چه کسانی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش آرامگاه ارامنه یکی از گورستان‌های قدیمی اصفهان است که قدمت آن به قرن پانزدهم میلادی می‌رسد، در جنوب شهر و در دامنه کوه صفه قرار دارد. به غیر از ارامنه اصفهان، مقبره بسیاری از اتباع خارجی که از زمان صفویه تاکنون در اصفهان زندگی می‌کرده‌اند در این گورستان قرار دارد.

تخریب آرامگاه‌‌ها و بناهای متعلق به مسیحیان در شهرهای مختلف ایران پرسابقه است. در سایه افراط گرایی و مسیحیت ستیزی که اتفاقا پروپاگاندای جمهوری اسلامی به آن دامن می‌زند همواره هستند افرادی که با انگیزه‌‌های ایدئولوژیک دست به تخریب نمادها و ساختمان‌‌های تاریخی غیراسلامی می‌‌زنند.

۶ مرداد ۱۳۹۰ کلیسای تاریخی کرمان که در لیست آثار ملی ایران نیز ثبت شده بود در کرمان به وسیله لودرها کاملن تخریب و به تلی از خاک تبدیل شد. خرداد سال ۱۳۹۶ گورستان تاریخی مسیحیان کرمانشاه نیز تخریب شده و به محلی برای دپوی زباله تبدیل شده است.

تعرض شهرداری به گورستان مسیحیان اهواز و تخریب و سرقت صلیب‌های قبرستان ارامنه و لهستانی‌های این شهر در سال‌های اخیر نمونه‎ای از این رخدادها است. حتی بخشی از گورستان ارامنه تهران در منطقه دولت که زیر نظر شورای شهر تهران قرار دارد آسیب جدی دیده است.

«قبرستان انگلیسی‎ها» یا قبرستان مسیحیان بوشهر که به عنوان یکی از محل‌های تدفین ارمنیان بوشهر نیز استفاده می‌شد نیز از تخریب‎ها در امان نماند و زمین‎های آن فروخته شد و ساخت و ساز در آن صورت گرفت.

لازم به‌ذکر است، طی سال های گذشته علاوه بر مسیحیان، پیروان آیین بهایی نیز در ایران بارها با تخریب و پلمب شدن آرامستان‌های خود در شهرهای مختلف مواجه شده اند. هرانا، پیشتر در گزارشات مختلف از تخریب قبور و تعطیلی گورستان‌های بهاییان توسط نهادهای قضایی و امنیتی خبر داده است.


تخریب محل دفن اولین کشیش اعدام شده به اتهام ارتداد

خبرگزاری هرانا – محل دفن حسین سودمند، آذرماه امسال در بیست و نهمین سالگرد اعدام وی تخریب شده است. پیکر آقای سودمند پس از اعدام در حاشیه قبرستان بهشت رضای مشهد دفن شده بود و در تمام این سال‌ها تنها نشان مزارش سطحی سیمانی و بی نام و نشان بود؛ با این حال در آذرماه امسال این محل با خاکریزی به عمق حدود نیم متر در دل خاک پنهان شده است. به نظر می‌آید این تخریب برای از بین بردن نشان دفن آقای سودمند صورت گرفته باشد. حسین سودمند، کشیش جماعت ربانی مشهد در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۶۹ به اتهام ارتداد اعدام شده بود.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محل دفن کشیش حسین سودمند، آذرماه امسال در بیست و نهمین سالگرد اعدام او تخریب شده است.

پیکر حسین سودمند در حاشیه قبرستان بهشت رضای مشهد و در منطقه‌ای مخروبه دفن شده بود. در تمام این سال‌ها تنها نشان مزارش سطحی سیمانی و بی نام و نشان بود که آن هم در آذرماه امسال تخریب شده است؛ اکنون سطح مزار با خاکریزی به عمق نیم متر پنهان شده و نشان صلیب بر دیوار نیز کمرنگ شده است. به نظر می آید این تخریب برای از میان بردن آثار محل دفن کشیش سودمند صورت گرفته باشد.
تخریب و اهانت به مزار اقلیت‌های دینی و مخالفین سیاسی جمهوری اسلامی امری باسابقه است.

حسین سودمند در آبان ماه ۱۳۶۹ پس از اتمام مرخصی چند هفته ای به زندان وکیل آباد مشهد بازگشت و در تاریخ ۱۲ آذرماه ۱۳۶۹، بدون اطلاع قبلی و بدون فرصت دیدار قبل از اعدام با خانواده، در محوطه زندان وکیل آباد مشهد اعدام شد. در گواهی فوت، علت مرگ “خفگی با طناب” عنوان شده است. از برگزاری دادگاه و چگونگی صدور حکم برای این کشیش اطلاعی در دست نیست.

یک هفته پس از اعدام، افرادی که خود را از وزارت اطلاعات معرفی کرده بودند، به منزل خانواده سودمند رفته و از اجرای حکم اعدام او به اتهام “ارتداد” خبر داده و نشانی محل دفن را به آنها دادند. خانواده سودمند هیچ‌گاه موفق به دیدن پیکر ایشان نشدند و تنها سنگی بی نام و نشان به عنوان محل دفن به آنها نشان دادند. آنها همچنین طی این سال‌ها اجازه گذاشتن سنگ قبر بر مزار ایشان را نداشته‌اند. به علاوه اتهام مطروحه علیه وی نیز هرگز به صورت رسمی به خانواده‌اش اعلام نشد.

آرین سودمند، دختر کشیش حسین سودمند، در آخرین شماره خط صلح در مصاحبه ای با این ماهنامه مصاحبه ‌ای داشته است. وی در این مصاحبه در خصوص فشارها و برخوردهای امنیتی با پدرش گفته بود: “ما در مشهد یک خانه ویلایی داشتیم که دو طبقه بود و یک زیر زمین داشت. پدرم این زیرزمین را با مجوز جمهوری اسلامی به یک کلیسا تبدیل کرد. این کلیسا که کلیسای “جماعت ربانی مشهد” نام داشت، توسط پدرم به طور کاملا قانونی و با مجوز تاسیس شد. و یک تابلو با عنوان “کلیسای جماعت ربانی مشهد” بر سر در خانه نصب کردیم. بعد از فوت آقای خمینی مجوز را از پدرم گرفتند، کلیسا را بستند و تابلو را از سر در خانه برداشتند. سپس پدرم را مدام بازداشت می کردند. تماسهای تلفنی ما کنترل می شد. یک بار که پدرم از زندان به مرخصی آمد، به همه ما گفت هیچ حرفی نزنید چون از خصوصی ترین حرف های ما حتی حرف های بسیار خصوصی با همسرم خبر دارند. آن ها در خانه ما شنود گذاشته‌اند. وقتی پدرم شهید شد بدون اجازه ما تلفن خانه که به اسم کلیسای جماعت ربانی مشهد بود فروختند و تلفن ما به طور کل قطع شد و به ما اجازه خریداری و داشتن تلفن نداشتیم”.

خانم سودمند در ادامه به خط صلح گفته بود: “تاریخ اولین بازداشت پدرم را به خاطر ندارم. اما خاطرم هست که بازداشت پدرم بعد از فوت آقای خمینی بسیار جدی شد و فشار ها افزایش یافت. تقریبا بعد از چهلم فوت وی، بازداشت و آزاد کردن پدرم به کرات اتفاق افتاد و بسیار شاکی بودند از این که چرا کلیسا برای چهلم آقای خمینی مراسم برگزار نکرده است. در نهایت پدرم را مجبور کردند برای سال خمینی مراسم برگزار کند. اما آخرین بازگشت پدرم به زندان بعد از اتمام مرخصی اوایل یا اواسط آبان ۱۳۶۹ بود که دیگر هرگز بر نگشت”.


۴۵ سال زندان برای نوکیشان مسیحی در ایران

دادگاه انقلاب تهران ۹ نوکیش مسیحی را مجموعا به ۴۵ سال زندان محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – ۹ نوکیش مسیحی به نام‌های عبدالرضا علی حق نژاد، محمد اسلام دوست، بهنام اخلاقی، بابک حسین زاده، مهدی خطیبی، خلیل دهقان پور، حسین کدیور، کمال نعمانیان و محمد وفادار توسط دادگاه انقلاب تهران هر کدام به ۵ سال حبس و در مجموع به ۴۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم در تاریخ ۲۱ مهرماه امسال به این افراد ابلاغ شده است. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ ۱ مهرماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۹ نوکیش مسیحی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۴۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند.


رفتار غیرانسانی با فرزندان کشیش دربند

یوسف ندرخانی، کشیش زندانی و عضو کلیسای ایران، در اعتراض به ممانعت مدارس از ثبت‌نام فرزندانش دست به اعتصاب غذا زد.

یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که یوسف ندرخانی، کشیش زندانی که در حال گذراندن دوران ۱۰ سال محکومیت خود در زندان اوین است، از روز دوشنبه ۱ مهر در اعترض به وضعیت تعلیقی تحصیل فرزندانش و ممانعت مدارس از ثبت‌نام آنها برای سال تحصیلی جدید، دست به اعتصاب غذا زده است.

به گفته این فرد مطلع، یوسف ندرخانی اعلام کرده است که «تا زمان رفع ممانعت‌های پیش روی فرزندانش برای ادامه تحصیل، به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.»

این کشیش زندانی، صاحب سه فرزند است که با توجه به گرایش خانوادگیشان به دین مسیحیت از شرکت در کلاس‌های دینی و قرآن در مدرسه امتناع کرده بودند و از این رو برای این دو درس نمره‌ای برای آن‌ها لحاظ نشده و با وجود حضور مرتب در سایر کلاس‌ها، از مقطع نهم به بالا برای آنها کارنامه قبولی صادر نشده است.

یوسف ندرخانی کشیشی که بارها توسط حکومت ایران دستگیر شده است از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق ترویج مسیحیت» به ۱۰ سال زندان و دو سال تبعید به شهرستان نیک شهر واقع در استان سیستان و بلوچستان محکوم شده است.

این کشیش زندانی و عضو کلیسای ایران در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ جهت اجرای حکم در منزل شخصی خود در رشت بازداشت و پس از انتقال به شعبه دو دادگاه انقلاب رشت به زندان اوین منتقل شده است.

یوسف ندرخانی که از ۱۹ سالگی به مسیحیت گروید، پیش از این نیز در سال ۸۸ به اتهام «ترک دین» و «دعوت سایر مسلمانان به مسیحیت»، «ایجاد یک کلیسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» بازداشت و با جرم ارتداد به اعدام محکوم شد، اما در سال ۹۱ پس از گذراندن سه سال محکومیت سال ۹۱ از زندان آزاد شده بود.

اردیبهشت سال جاری، در جدیدترین گزارش کمیسیون بین‌المللی آزادی مذهبی آمریکا اعلام شده است که موارد بازداشت مسیحیان در ایران در سال ۲۰۱۸ به شدت افزایش یافته است و دست کم ۱۷۱ مسیحی در این سال بازداشت شدند، در حالی که در سال ۲۰۱۷ تنها شانزده مسیحی بازداشت شده بودند.

ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله نوکیشان مسیحی، بهائیان، دراویش، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.ما «اسلام» نمی خواهیم !!! October 1, 2019 05:55 PM

بعد هم مدام و به دروغ ادعا می کنند که:

اسلام، دین «آزادی»، «انسانیت»، «رستگاری»، «بخشش و برابری»، «کرامت انسانی»، «راستی و درستکاری»، «عدالت» و دین «صلح، صفا و دوستی» است

در حقیقت اسلام این جماعت تبهکار، دین نیستی، نابودی، خونریزی، جنگ، خشونت، غارت، نفرت، تبعیض، دروغ، تزویر، فریب، فساد، غارت، زن ستیزی و ضد انسانیت است

گزارش یا اعتراض به این نظر


sina December 20, 2019 01:17 PM

تقصیر خودشان هست نروند مسیحی بشند چوب تو سوراخ زنبور نکنند

گزارش یا اعتراض به این نظر


Translate by Google: English | Français | Deutsch | Español
به اشتراک بگذارید:
  8339 بازدید |


© copyright 2004 - 2020 IranPressNews.com All Rights Reserved
Cookies on IranPressNews website
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. This includes cookies from Google and third party social media websites if you visit a page which contains embedded content from social media. Such third party cookies may track your use of our website. We and our partners also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on our website. However, you can change your cookie settings at any time.